| Lilia2621 a întrebat:

Sunt fata si am 16 ani. Am fumat un an jumate, primul an nu in fiecare zi, doar ocazional, de 2-3 ori pe saptamana. Iar de jumatate de an am inceput sa fumez mai des, aproape in fiecare zi, cite 5-8 tigari pe zi(usoare). Cind eseam cu prietenele beiam alcool, in cantitati mari, asta s-a intimplat de 10-15 ori. Droguri nu am consumat niciodata. Acum am lasat totul si am inceput sa ma gindesc la sanatate, si am inceput sa ma ocup cu sportul (de 2 luni). Pot sa ma imbolnavesc de ceva din cauza fumatului si bautului? adica care ar putea fi rezultatul acestor vicii? Este posibil sa nu pot avea copii in viitor? Sau sa am cancer la plamani din aceasta perioada?

4 răspunsuri:
| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Depinde de organismul tau, oricum e bine ca faci sport si ca te-ai lasat. sincer si eu am baut gramada si sportul m-a ajutat si pana acum n-am semne de vreo boala, mai mult cu ajutorul sportului n-am racit pana acum desi toata scoala era. problema ar fi sa nu incerci din nou ca poate atunci nu te mai poti lasa... continua cu viata sanatoasa si nu stiu daca bei cafea dar mai bine renunti si la ea ca esti tanara n-ai nevoie. incearca in fiecare zi sa-ti depasesti limitele

| devilmilan a răspuns:

Si eu am fumat 5 ani dar numai fumez de 3 ani...si e mult mai bine la inceput e greu dar dupe e ceva obisnuit vointa ta trebuie sa invinga totul iar la baut la fel nu trebuie sa bei si pentru ca 1 unei domnisoare nu ii sta bine cu un pahar de bauturi alcoolice in mana iar 2 iti face rau,tutunul sincer face foarte mult rau, nu se stie cum e organismul tau si cum reactioneaza la tutun, incearca sa eviti ca iti poti "astupa" plamanii fara sa stii...si nu e frumos sa platesti pentru moartea ta, cat despre bauturi sa stii ca un pahar in cantitate de vreo 0.20l e foarte sanatos daca e mai mult sau daca e alta bautura alcoolica nu face bine, continua cu sportul usor usor vei vedea ca te vei simti altfel mai puternica mai cu " viata" mai altfel.succes sper sa ai vointa tare

| IonuţR1995 a răspuns:

Deci bautura e periculoasa mai ales la ficat faci cancer. cu tutunul iti astupi usor usor plamanii, te imbolnavesti de dependenta si mai ales daca ai un anturaj in care toti se cred mari barosani si mari doamne daca au o tigare in gura si un pahar de bere. Continua cu sportul deoarece e foarte sanatos si te mentii si in forma. De 1-2 ani nu cred ca afecteaza fertilitatea dar fi prudenta si numai incerca deoarece iti sapi singura mormantul. mai bine ai lua o hartie de 10lei ai lua niste iarba din spatele blocului si faci o tigare e cam acelasi lucru macar fumezi 10 lei nu 10lei+ laughing [SuCceS]

| Maravilla a răspuns:

Salut. Stai linistita ca nu poti avea cancer la plamani dintr-un an sau doi de fumat... ( cunosc persoane care fumeaza si de 40-50 de ani si nu au nici pe dracu' ), dar un risc minim totusi poate exista.
Iar cu bautura mai usor daca tii la ficatul tau. Din cauza bauturii poti sa fi diagnosticata cu cancer hepatic ( la ficat ).
Nu stiu daca tigarile scade fertilitatea la femei dar la barbati stiu ca o scade, cel putin asa scrie pe ambalajul tigarilor ( si eu fumez big grin ).

Incearca sa te lasi macar de bautura pentru ca de fumat e mai greu... crede-ma.