| anonim_4396 a întrebat:

Am auzit ca la anticonceptionalele Belara daca menstruatia a aparut in a6a sau a7a zi de pauza atunci nu se incepe o alta cutie de pastile(Contracepţia începe din prima zi de administrare şi se menţine în timpul pauzei de şapte zile.
Dacă a început deja menstruaţia, luaţi primul comprimat în a doua - a cincea zi de menstruaţie, indiferent dacă sângerarea s-a oprit deja sau nu. Cu toate acestea, în acest caz trebuie să utilizaţi măsuri suplimentare de contracepţie mecanică în timpul primelor şapte zile de administrare (regula celor şapte zile).
Dacă menstruaţia a început cu mai mult de cinci zile înainte, vă rugăm să aşteptaţi următorul ciclu menstrual şi atunci să începeţi să luaţi Belara).Asa este si la Miligest?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ai inteles la ce se refera. Trebuie sa incepi prima folie de pastile intr-una din primele 5 zile ale unei menstruatii. Daca primele 5 zile ale ciclului menstrual nu ai inceput o folie, nu o mai poti incepe si trebuie sa astepti urmatoarea menstruatie. Este valabil pentru toate contraceptivele si se refera strict la prima folie.
Urmatoarele folii se incep mereu dupa 28 de zile, indiferent de cand apare menstruatia. Adica daca ai inceput prima folie intr-o luni, sa zicem, pe a doua o vei incepe tot intr-o luni exact la 4 saptamani, pe a treia tot intr-o luni, la inca 4 saptamani si tot asa, indiferent cand ar veni menstruatia in perioada de pauza

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Situaţia se referă doar la PRIMA folie/cutie de Belara ( sau alte AC )!
Celelalte folii se încep după acea pauză de 7 zile - deci, FIX în a 8-a zi de pauză.

Vezi alte detalii în răspunsurile pe care ţi le-am dat la întrebările anterioare...

Toate cele bune.