| Furnicuta000 a întrebat:

Va mai amintiti cand mergeati la magazinul din sat si cumparati biscuiti si fursecuri varsate si aveau gust de detergent, plastic si ce mirosuri mai erau prin magazin? Azi am fost la magazinul la doi pasi si am luat o cutie de fursecuri SIGILATA si tot aveau miros de detergent. Oare ele sunt asa din fabrica? Imi dau seama ca sunt facute numai cu margarina, zahar si faina si poate o umbra de ciocolata de menaj dar totusi...

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Probabil de la aromele artificiale

| Furnicuta000 explică (pentru suntserios):

Si nu le-au gustat si ei inainte sa le scoata din fabrica?

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Adevărul este că nici ingredientele nu-s de calitate și probabil din resturile de la fabricarea detergentului pentru aromă,pentru conservare laughing și pentru ca acestea să miroase a prospețime exact cum se simte atunci când hainele sunt întinse la uscat aruncă un praf de dero peste cornulețe,fursecuri, napolitane rolling on the floor
La magazinul de la noi se petrece exact la fel, absolut toate dulciurile de genul napolitane, fursecuri, biscuiți fie că sunt în vrac sau ambalate au o aromă de spring fresh rolling on the floor
Variantele care ar cauza asta ar fi cum magazinul e mai mic și în raft spre exemplu aici e pâinea și la juma'de metru dero sau balsam fiindcă apropo unele sunt cu aromă de balsam laughing și toate-s îngrămădite sau fie când aprovizionează magazinul nu le transportă corespunzător și peste baxul cu dero așează fursecurile și astfel se impregnează mirosul și gustul.

| Furnicuta000 explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Am zis sa iau si eu fursecuri din alea cu gem glazurate cu ciocolata sa-mi aduc aminte de copilarie. Am mancat vreo 10 in sila si restul am aruncat la gunoi. Inteleg sa miroasa alea care sunt desfacute si tinute in magazin dar si alea sigilate? A intrat mirosul prin cartonul ala? Aveau gust fix de detergent

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Furnicuta000):

Te cred.Și eu mă scârbesc de nu-mi mai trebuie și nu doar la dulciuri ci și la alte produse, însă culmea în Kaufland, Lidl de exemplu nu am pățit chestia asta.Nu degeaba îi spune "La 2 pași" fiindcă exact așa sunt îngrămădite toate produsele faci doi pași și ăsta-i tot magazinul laughing

| Lidia09 a răspuns:

Nu mi s-a întâmplat niciodată așa ceva. N-am întâlnit încă. Din fabrica cred că ies bune și proaspete, cine știe ce le mai fac.

| Madaxo97 a răspuns:

Daca au gust, miros de detergent sunt alterate sau expirate clar, am pățit si eu sa găsesc

| AlexCriss2000 a răspuns:

Din cauza condițiilor de păstrare a produsului...