| AliceAnnnnna a întrebat:

Toți băieții cu care sunt îmi fac observatie ca am capul prea mare, pătrățos și ca ei prefera fetele cu capul micuț, nasul micuț etc.
Cel cu care am încercat sa formez o relație îmi spunea ca lui ii plac genul asta de fete si după ce a auzit ieri nu mai putem forma o relație și mi-a trimis link-urile astea azi dimineata cu fetele care ii plac: https://www.instagram.com/p/CGHxi_YpHHR/?igshid=15wx4us4 68c1k
https://www.instagram.com/p/CGP8knYgEsZ/?igshid=8pe4sp5l pfnq
https://www.instagram.com/p/CC8fyhaHwP0/?igshid=1xe5azf8 sqmde
https://www.instagram.com/p/CBtGnhVAPGG/?igshid=5vsyjkv9 u0ge
Și nu pot :(( nu pot sa arat ca astea de pe Instagram.
Nu e prima oară când mi se fac comparații de genul, cu fetele de genul, am mai pățit și la alte relații. :((
Nu am mai mâncat de alaltaieri și nu pot sa ma ridic din pat, plang de mor, îmi e rusine de cum arat.
Se lua de mine ca nu îmi îngrijesc tenul, ca am coșuri, dar am fost la dermatolog și am făcut tratamente și am o gramada de creme și tot nu scap de coșuri și de acnee și îmi spune mie ca astea se îngrijesc.
Mereu am fost jignita și comparata cu oricine am fost ca nu arat ca aia, ca nu o sa arat niciodată.
Nu știu ce sa fac, am prea multe pe suflet ca sa gândesc.
Cu el am terminat-o, nu sufăr după el, sufăr după faptul ca sunt jignita și comparata și ca a ascultat gura lumii.
Ajutor!

Răspuns Câştigător
| RKBlue a răspuns:

Ok.Deci...
WTF?!?
Arati chiar foarte bine! Plus, la ele se vede machiajul, fondul de ten si restul la greu.Arata aproape ca de plastic...Cum ar putea sa-ti placa ceva atat de fals?
Nu pot sa-i inteleg ca pe unii baieti(nu serios,nu pot sa-i inteleg! Si sunt baiat...)
Sigur vei gasi pe cineva(probabil mai multi) care te vor placea. Astia erau din astia care nu au fost cu nici o fata si incearca sa faca pe tipul macho si expert in femei.
E naspa sa ai insecuritati in legatura cu fizicul si sa mai apara un destept care sa iti zica ceva(stiu din propria experienta).
Daca ai cosuri ce? Jumatate(cel putin) din tineri au cosuri. Unii putine, altii mai multe.
Inteleg ca nu putem fi atrasi de oricine(si, de ex, daca cineva nu e atras de mine, e normal)dar asta nu inseamna ca mi-ar placea sau ar fi ok sa-mi spuna ce nu-i place doar ca sa ma faca sa ma simt prost(da, daca era vreo trasatura naspa de comportament, intelegeam, dar altfel nu)
Incearca ca in fiecare dimineata sa te uiti in oglinda si sa-ti repeti: "Sunt frumoasa","ma iubesc","pot face orice imi propun", etc (stiu ca suna cliseic dar asta m-a ajutat sa-mi maresc stima de sine si sa nu ma mai supere atata nesimtitii)

| Mosotti a răspuns (pentru RKBlue):

Nu e okey deloc situatia! Nu mai amagi fata, nu e ok deloc din punctul lor de vedere, nu conteaza cum te vezi tu in oglinda, conteaza cum te vad ei.
Degeaba ii zici ei ca nu e asa cum zice, ca nu conteaza, si eu o vad okey, dar nici asta nu conteaza. E satula sa zica unu sau unii oameni ca e f okey, dar cand ea vrea sa fie amica (fie si la fete fie si la baieti) sau iubita cuiva, toti o resping asa cum a mai declarat aici de n ori in timp.
Aaa, ca te iubesti pe tine, poti sa o faci, dar asta nu o ajuta, ca nu face relatie cu ea insasi.

Ideea este sa renunte la relatie si sa faca altele ca-s multe de facut pe lumea asta, daca o fi sa vina o relatie, vine de la sine, daca nu, nu vine, nu sa se centreze pe asta ca nu rezolva nimic, doar o face sa sufere.
Asta e realitatea.

Scurt pe doi! Alta fata mama nu mai face, deci asta e fizicu ei, cu el defileaza.
Trebuie sa se adapteze la asta, ori decade de tot, una din doua, alegerea este a ei.

Pe ea o resping toti dupa cum tot ea a zis! Si colegi, si altii, e ceva generalizat, are ceva la figura care noi nu vedem in poza, de ii face pe toti sa aiba repulsie fata de ea.
Fizicu rules sa stii, cand fizicul denota ceva negativ, multi au repulsie, nici nu ii mai int comportamentul sau altele.
De ce, nu stiu, dar asa e.
Pana si mama ei nu prea o suporta, dupa cum tot ea a zis, chiar i-a zis "orice ai face, tot nu o sa arati bine". Deci ce zici tu acolo-s basme.

| RKBlue a răspuns (pentru Mosotti):

"Nu am mai mâncat de alaltaieri și nu pot sa ma ridic din pat, plang de mor, îmi e rusine de cum arat."
Asta imi suna a probleme.
Nu am zis ca oricine o va vrea, am zis ca mereu exista cineva(na, aproape mereu, adica ii scoatem pe cei paralizati total si cei in coma din situatie, fericit?)
Cuvintele de incurajare sunt pentru ea.Ca sa o ajute sa se simta mai bine.
Am vazut fete urate si fete frumoase. Fete frumoase batjocorite pentru nu stiu ce defect(care nici nu era ceva care sa le faca urate) si fete urate care au succes la barbati.
Ce le ajuta, pe toate, in general? Sunt confidente.Stiu ce vor de la viata sau de la un tip.Isi pun accentul pe calitati, incearca sa scape, sa astupe, sa-si micsoreze defectele(ok, asta a sunat ciudat...)
Nu e mereu asa.Sunt fete care orice ar face nu au sansa la un partener.Sunt tipi in aceeasi situatie.
Viata e dreapta? Nu.
Daca chiar nu poti,te duci in Coreea de Sud si faci o operatie estetica(nu glumesc,aia fac minuni).
Sunt insa atatea cazuri in care o persoana neatragatoare isi gaseste pe cineva,uneori o persoana asemanatoare,alteori diferita.
Daca te trezesti mereu cu gandul:"Viata nu e dreapta, nu am noroc, nu sunt bun de nimic, nu am nicio calitate, etc,"normal ca nimeni nu va vrea sa se apropie de tine.
Ori te faci placut, ori nu.Simplu.
Gandirea pozitiva atrage rezultate pozitive.Pe mine, cel putin, ma ajuta sa fiu pozitiv si sa incerc sa scot ce-i mai bun din anumite situatii si momente.Asta nu inseamna ca pictez totul in roz, ci sunt pe la mijloc.
Cand esti pesimist, nu esti realist.
Hai sa spunem ca esti slab, dar la modul sanatos.Si daca eu vin si-ti spun ca esti gras, apoi mama ta la fel, apoi colegii de munca, prietenii sau niste fete, pana la urma ajungi sa crezi asta. Daca nu ai o fire tare e de ajuns ca aceeasi persoana sa faca o remarca negativa de mai multe ori.Si dupa aceea ce? Bam, anorexie!
Intelegi unde bat?
Nu pot crede ca doar fiindca maica-sa si cei din jur i-au spus ceva e si adevarat.De ce? Fiindca stiu cazuri in care oamenii au fost abuzati psihic de parinti,nu prin nu stiu ce forme de tortura,dar prin chestii din astea mici care le-au cauzat probleme serioase.
Oricum, crezi ce vrei, parerea ta e parerea ta, parerea mea e a mea.
Mi-o pot schimba daca vad ca nu am dreptate, dar nu vad cum prin a oferi un pic de consolare cuiva gresesc.

| Mosotti a răspuns (pentru RKBlue):

E asa in mare parte cum zici, dar eu am citit destule topicuri de ale ei, tu nu raspundeai pe acolo mi se pare si nu stii poate, ea e un caz extrem de special, chiar ii ziceam ca asa ceva n-am mai vazut niciodata.
A fost si batuta din ura si dispret de colegi, zicea ca vroia sa se duca la politie, si aia au trimis-o la plimbare mi se pare.

E ceva aparte cu ea, ea nu are nevoie de consolari, ca e satula, ci de solutii! Toti o consoleaza, ii zic ca are gandire gresita, dar realitatea ei e una si aceiasi.
Cu Coreea de Sud e corect, dar bani? De unde? Nu e asa usor, banui ca nu are banii necesari, drum, cazare, operatia, etc etc, recuperare.
Daca are, sa incerce si asta, nu zic nu.

Nu e cazul ala cand sa zicem ca e pace si liniste si gasesti prieteni, amici mai greu adica oameni medii sa zicem cu oarecare mici probleme, ea e agresata puternic psihic si uneori si fizic.
Nu e...nu am inteles nici eu ce este si care e problema.

Ii este rusine de cum arata prin prisma celorlalti, cum o vad toti de pana acum cel putin.
Ca ea are nevoie sa o vada unii si altii ok, nu sa se vada ea.
E terminata psihic!
Majoritatea oamenilor de care zici sunt pe neutru, nici nu exceleaza dar nici nu aduna batjocura in continuu inclusv de la parinti!
Nu sunt cazuri extreme ca ea.

Singura solutie ca sa fie bine la o adica este sa-si elimine defectele fizice din cauza carora i se intampla asta, daca nu, cum am zis, sa-si gaseasca alte placeri, preocupari si aia e! Eu iau de bun ce zice, evident, ca asa a fost si este treaba.
Dar daca ii zic ei in fata ca arata ca dracu, e clar.
Repet, nici eu nu o vad neinregula, dar asta nu conteaza pentru ea, cont cum o vad cei de langa ea.

O mica greseala de a ei e ca prea e dependenta de parerea celorlalti si prea dependenta de relatiile cu ei! Fie prietenii, fie relatii.
Pai intr-un topic a zis ca daca venea cu unu acasa, ala se uita la maica-sa si pe ea o lasa balta! E posibil? Adica iti dai seama, o vedea pe maica-sa mai misto decat pe ea. Si aia idioti, nu se face asa. Faci fata la intalnire si dupa aia daca nu mai vrei, eviti diplomat contactul.

| AliceAnnnnna explică (pentru Mosotti):

Chestia e ca eu din clasa a 1-a patesc lucrurile astea și totul a pornit de la faptul ca sunt prea albă și îmi scoate altfel trăsăturile in evidentă aceasta culoare a pielii. Îmi scot cearcănele, venele. Am încercat sa merg la solar și nu se prinde nimic de mine, ma fac roșie și îmi apar bube. In clasa a 1-a nu exista copil urat, eu mereu ieseam in evidentă prin culoarea palida albă aproape gălbuie.
Mama are 50 de ani dar are 6 operații la față + lifting in fund și silicoane. Normal ca arată "bine".

| Mosotti a răspuns (pentru AliceAnnnnna):

Stiu problema ta, de aia te-am si inteles foarte bine si nu incerc sa te mint, e trist cazul tau, ti-am zis, am ramas uimit de ce ti se intampla.
Deci ori remediezi problema ce te face f antipatica (nu stiu daca se poate), ori incerci daca poti sa renunti la dependenta de ceilalti, de bagarea de seama a celorlalti, relatie si altele, daca tot te face sa suferi tare.
Inteleg ca poate nu poti ca nu depinde de tine ce simti, insa am zis ca idee.
Ce sens are sa le dai satisfactie sa decazi tu? Da-i dracu, sa moara de draci ca te tii tare si ca nu-ti pasa de ei. Na teoretic asa ar trebui sa gandesti, practiv nu stiu daca poti.

Daca o relatie va fi sa fie, va veni de la sine fara sa te astepti, in rest ar fi bine daca poti sa iti cauti alte placeri independente de altii care nu stie sa respecte un om indif cum arata, aici ma refer la prietenii, amicitii. Niste idioti!

Pai da, nu conteaza ce operatii are mama ta, conteaza ca arata bine si e dorita si placuta, ca la asta ma refeream.

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ceea ce te atrage este involuntar,nu poti judeca un om ca te percepe cumva,ce sa spun eu sunt respins de toate dar de ce sa le urasc,judec,asta e,pot sa imi imbunatesc fizicul atat,nici resmenarea nu e buna sau sa te minti sa spui nu-mi pasa de alti,evolutia se invarte injurul criticilor primite, sa stii asta, sincer alea de pe insta sunt mai frumoase, bine si voi sunteti extrem de pretentioase, am dat like la urate toate vor unul frumos, inca ceva aia hot sunt cam 30% asa ca si ei vor fete frumoase, pentru voi nu exista restul de 70%

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Vai... Eu tot cred ca tu glumesti aici :/ Deci poti sa nu iei in considerare ce zic dupa, daca este asa.

Astea sunt probleme? Pai copilul de la coltul blocului care nu are unde sa stea pe ploaia asta este nimic in comparatie cu "problema" ta. Nici nu pot sa mai dau ochii cu el acum.

Pe cine naiba intereseaza sa fii ca alte fete de pe Instagram? Serios acum? Asta este viata ta? Niste pixeli? Fii mai puternica zau asa si mai constienta de ce te inconjoara. Traiesti pentru telefon? Esti copil cumva? Cum ai supravietuit pana acum? (nu o lua in nume de rau).

Alea sunt doar niste poze si atat. Persoana ta este separata de Instagram la fel ca toate persoanele din lumea asta (sper eu). De ce ai stat langa persoana respectiva? In lumea asta ai trait? Ei bine ar trebui sa deschizi usa, sa mergi pe afara si sa vezi cealalta parte a lumii. Acolo unde nu intereseaza pe nimeni aceste lucruri, acolo unde o relatie nu se bazeaza pe astfel de prostii, ci pe incredere si iubire. Acolo unde nu conteaza cum iesi in poze si nu incerci sa imiti pe nimeni.

Iti este rusine cum arati? Adica tu nu vezi celelalte fete? Sau asta este problema, ca le vezi? Inseamna ca vezi pe cine nu trebuie. Mergi si vezi cu ochii tai cum arata lumea, nu filtrata prin telefon, nu o da in obsesie. Atitudinea unei fete puternice, cu o minte deschisa, increzatoare, de incredere, fidela si care stie sa pretuiasca ce are langa ea... acestea ar fi lucrurile de dorit. Daca cineva te tine pentru niste poze, atunci acel cineva te vrea doar pentru sex.

Citeste o carte buna, uita-te la documentare sa vezi cum arata lumea de fapt, lasa instagramul. Pai Kevin Systrom (unul dintre inventatorii Instagram) acum cred ca plange.

| Mosotti a răspuns:

Si pana la urma de ce atata suferinta ca nu ai o relatie? Daca nu merge, fa altceva, sunt atatea chestii placute de facut, atatea chestii frumoase.
Asta e solutia, renunta la obsesia de a avea o relatie daca vezi ca nu merge, ca mai rau iti face.

Oricum situatia nu se schimba ca asta esti tu, asa arati, asa ca ce faci? Suferi pentru ceva ce nu poti face si avea?! Bucura-te de ce poti face, nu se invarte totul in jurul unei relatii. Altfel vei suferi la infinit, si ce rezolvi?
Dar na, e alegerea ta, faci cum doresti.

| RoCkKiD a răspuns:

Nu stiu ce tipi iti gasesesti dar realitatea e ca daca stai sa cauti pe isntagram si tu o sa iti gasesti cateva mii mai buni ca el cum si el o sa gasesasca alte cateva mii mai bune ca tine.

Cred ca trebuie sa ai mai atenta cu tipii pe care ti-i gasesti.

| Mosotti a răspuns (pentru RoCkKiD):

Nu, la ea e problema peste tot, si live, toti cei din jurul ei o batjocoresc dupa cum a tot zis in timp pe aici. E ceva generalizat, si fete si baieti, fara neaparat leg cu o relatie.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Mosotti):

N-am de unde sa stiu care e problema dintr-o intrebare. Ma rog, mie imi pare ca 90% din intrebarile de pe TPU sunt puse asa de prost ca nu ai cum sa derivi un raspuns pertinent din simplul motiv ca oamenii astia dau dovada de o logree digitala incredibila si rar imbinata cu ceva sens.

| Mosotti a răspuns (pentru RoCkKiD):

Da, tu nu ai vazut alte intrebari, eu am fost la multe intrebari ale ei si de aia stiu problema. Ea a explicat destul de bine problemele si s-a tras bine o concluzie, poate altii da, au pus intrebari aiurea, nu zic nu.

| AliceAnnnnna explică (pentru RoCkKiD):

Pai pe Instagram ii caut dar...

| AliceAnnnnna explică (pentru Mosotti):

Cred ca mii de operații nu m-ar schimba și mi-as dori. Durerea vine fără sa vreau

| Mosotti a răspuns (pentru AliceAnnnnna):

Stiu ca vine fara sa vrei durerea, asta ti-am si spus. Si asta trebuie sa inteleaga ceilalti, ca degeaba zice sa faci aia, aia, cand tu simti altceva, si realitatea e aia care e.
Nu stiu daca nu se poate cu operatie, te-ai interesat? Ai intrebat? Poate nu se poate, dar intai sa incerci sa vezi ce zic medicii. Nu poti zice de dinainte pana nu esti sigura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu inteleg societatea asta! Din poza aia a ta de profil,pot spune ca arati chiar bine(fara vrajeala),daca pana aici au ajuns standardele inseamna ca lumea asta se duce dracu' mai repede decat credeam! Oricum eu tot zic ca tu iti vei gasi pe cineva la un moment dat,dar nu trebuie sa pleci urechea la toate cacaturile! Ti-am citit intrebarea cealalta, si te inteleg! Si eu am fost hartuit din cauza aspectului fizic! In scoala generala eram batjocorit din cauza faptului ca sunt slab, pe Facebook mi-au spus multi straini chestii de genul "Ai faţă de mort"sau"Daca as arata ca tine m-as sinucide", fara misto, tu esti mult mai bine decat mine oricum! E posibil sa trebuiasca sa iti schimbi si mediul in care stai la un moment dat! Recomand sa faci facultatea in alt oras! Oricum, nu renunta! Vei gasi tu pe cineva! Numai bune!

| AliceAnnnnna explică (pentru anonim_4396):

Da dar nu mai suport! Pe bune, am fost bătută, nu pot sa trăiesc de aspectul fizic? De când a apărut Instagramul trebuie toate sa avem nasul ridicat și capul mic.