| SkandallKamataru a întrebat:

Nu prea sunt eu mare bautor de cola, mai beau odata la o sapt 2, am observat ca s-a stricat gustul la sucuri, dar in ultima vreme am observat ca cola 0 are gust mai de cola decat ala normal, parca e mai bun, e si dulce, nici nu-ti dai seama ca nu are zahar.
E bun rau, are aroma, are tot ce-i lipseste la alalalt laughing
Voi ce parere aveti? Cred ca din toata piata, cola 0 si cred ca si pepsi 0, e singurul care mai are gustul si aroma aia buna, restul bauturilor s-au stricat, de la frutti fresh, la fanta, la ursus fara alcool cu gust de lamaie, pere si ce gust mai e... acum 4-5 ani imi aduc aminte ca ursus cooler era mult mai bun, acum zici ca bei apa menerala cu o tenta de aroma si aia vai de mama ei.
Daca as avea un topor m-as duce la astia la ursus sa sparg fabrica, sa il iau pe sefu de la ursus de gat si sa il ridic in aer cu o mana asa de puternic is, voi ce parere aveti?

21 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Coca cola 0 este moarte sigură!
Îndulcitorii care îi are în compoziție sunt mult mai nocivi decât zahărul din coca cola clasic.
Uite
https://stirileprotv.ro/......igene.html
https://vm.tiktok.com/ZGeQhns7D/
Sa ai pofta!big grin

| SkandallKamataru explică (pentru Hyperion7):

"Coca cola 0 este moarte sigură!"
Coca cola 0 este pu** sigura.
Bai frate nu stiu dacă realizați, sunt in domeniul sportului de mulți ani, am multe studii si experiență in spate, multe păreri si experiențe ale expertilor si a unor oameni care si ei de altfel sunt in domeniul asta de ZECI de ani, si n-ai idee cat de nasol imi pica si cati nervi imi fac cand vine cate un sedentar, nestiutor, care nu face sport, cu 0 studii si experienta nutritiva si sportiva in spate, si îmi trântește cate un c**at d-asta de știre în fața, n-ai idei cati nervi imi fac ca oamenii chiar cred ca**turile astea fara sa realizeze niste chestii simple.
Oameni de rand efectiv citesc si cred toate rahaturile scrise de toti retardatii si toti dobitocii si pun botul, la fel ca aia cu scoaterea energizantelor de pe piata ca shnt nu stiu cum.
Pai in ****** si ****** si altaru ******i de nestiutor, daca esti un gras infect cu probleme de sanatate, esti vai de mama ta, te ca*i pe tine daca alergi 20 de metri, pai tu faci gura ca ai ajuns la spital ca ai baut 4 hell-uri, cand pe el scrie clar si raspicat ca DOZA ZILNICA NU ESTE DE 1 ENERGIZANT SI NU TREBUIE DEPASITA.
E ca si cum ai spune sa se scoata jack danielsu de pe piata ca poti sa intri in cona alcoolica de la el, pai cine m**** ma-tii te pune sa bei toata sticla? Pe principiul asta merg toate stirile astea de rahat.

Si pentru tine NU, nu este nociv, atat timp cât ești activ fizic, faci macar 10k pasi, ridici greutăți, mananci sanatos, te odihnești etc si esti la o greutate sanatoasa 15% bodyfat pentru barbati, poti sa bagi si 5kg de aspartam in tine combinat cu 15kg de cola si20 helluri ca nu o sa pățești nimic.
Pe scurt BODYFAT SCAZUT si ACTIV FIZIC, e de-a dreptul stupid si o actiune retardata sa iti faci griji pentru 0. 05grame de nu știu ce cat timp esti inactiv fizic, pentru ca sa fii INACTIV FIZIC si gras, e de 1000 de ori mai grav decat orice substanta artificiala, indulcitor si ce vrei tu de pe piața, si asta în cantități SUPER MARI, nu moderate cum au produsele de pe rafturi.
Sper ca ți-am raspuns, cauta pe yt rfkinteik si invata de la el, e un expert, studii grele si facultate prestigioasa in spate, concurent la competitii de bodybuilding, castigator locul 1 de atatea ori la naturali, campion european, ia si invata de la el ca e pacat.

| Hyperion7 a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Daca stai prost cu nervii,sa știi că problema e la tine,nu la mine.
Unu la mâna,doi la mana, te ajuta cu ceva că te enervezi inutil?laughing suntem oameni, nu toți gândim precum gândește un "culturist" de o așa anvergura precum a ta.
Mă scuzați domnule expert, dar daca știați totul în materie de aditivi și așa mai departe, de ce vă dați neștiutor pe forum?thinking

| SkandallKamataru explică (pentru Hyperion7):

Da chiar am momente și ieșiri, nu toți avem acelasi temperament, iar pebtru mie cred ca e a 3431 oara cand aud chestia asta cu indulcitorii laughing
Dc ma dau nestiutor? Din plictiseala sincer, + ca am vazut multe raspunsuri de-a dreptul idioate de la niste persoane care chiar credeau ca știu ce vorbesc laughing si vreau sa vad cam cat ii duce capul pe cei care imi raspund si chiar iau de bune intrebarile, vad ca nu sunt foarte multi cel putin aici, ceea ce e bine, dar internetul e mare nu vrei sa stii ce e in comentarii la clipurile de pe yt sau reels de pe ig, oameni efectiv ratați mintal, nici nu știu cum au supraviețuit pana acum la cat de imbecili sunt

| Hyperion7 a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Nu,dar sa știi că nu îți fac bine pe termen lung aceste ieșiri,nu că mă deranjează pe mine in mod special,că nu mă deranjează,dar vreau sa zic că poți face infarct de la niste prostii.

Nu știu,nu prea mă pricep in domeniu, recunosc,însă am auzit chestia asta cu îndulcitorii și am zis sa ți-o trimit, crezând că te ajuta, dar daca nu o face, e ok.

Pai la noi educația e și așa precară, ce așteptări ai de la unii oameni care nici nu știu să scrie sau sa citească foarte bine? Niciuna, îți zic eu.Multi își dau cu părerea nu pentru că au o explicație,ci doar sa se afle în treabă.

Ba cred că știu cam câți măscărici își dau cu părerea fata sa știe nimic,despre nimic,doar sa se afle în treabă,dar na,m-am învățat și ignor, pentru că na,cearta nu ajunge nicăieri.

Însă na,daca noi suntem făclii de lumina,ar trebui sa luminam și pe ceilalți,nu sa ii marginalizăm și mai mult, nu crezi?
Adică poate lumea ar fi mult mai bună dacă nu ne-am mai musca unii pe alții sau ne-am împroșca cu venin doar pentru că nu au același punct de vedere cu al nostru.
Plus că faci un bine omului că îl aduci pe calea cea dreaptă să cunoască mai multe chestii despre ce te pricepi tu mai bine și așa, rata prostimii se mai reduce și așa dispare și nervozitatea.
Uite, spre exemplu, eu am nevoie sa mă luminezi cu mai multe informații despre nutriție, sport și așa mai departe...ce zici? Te bagi?batting eyelashes)

| SkandallKamataru explică (pentru Hyperion7):

Da, poate ca nu are rost sa-mi bat capul cu persoane anonime care nu-s din domeniu, daca nu castig nimic din urma schimbului de informatii chiar nu are rost sa ma consum pe gratis si mai bine le ignor laughing
Ce intrebari ai?

| Hyperion7 a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Înțeleg,pai uite,mă întrebam, cum poți slăbi din țesutul adipos de pe talie, de exemplu?
Nu mă confrunt personal cu asta, dar de, sa fie acolo

| SkandallKamataru explică (pentru Hyperion7):

Iti iei un cantar de bucatarie si notezi cat mananci tu intr-o zi normala si asta cantarit, apoi la finalul zilei intri pe chat gpt si intrebi asa: Calculeaza-mi caloriile si proteinele aproximativ pentru 140g paine, 300g cartof... etc (neaparat pui cuvantul "Aproximativ")

Exemplu, mananci: 140g paine, 300g cartof fiert, 200g piept de pui, un ou, 300g tort, 500ml pepsi, notezi si calculezi.

Apoi intri pe https://www.calculator.net/calorie-calculator.html si setezi inaltimea, greutatea si nivelul tau de activitate care cel mai probabil e intre sedentar si moderat, asa aflii aproximativ cate kcal ai nevoie zilnic sa-ti mentii greutatea actuala.
Eh, cand aflii asta, scazi vreo 200-500kcal maxim din ce mananci tu, si o sa slabesti, fie asta, fie scazi doar 2-300kcal, insa in fiecare zi mergi cel putin cate o ora.
In felul asta vei slabi cam jumatate de kg pe saptamana pentru ca grasimea nu se poate da jos dintr-o anumita zona ca nu are sens, nu o topesti si se duce ca si cum ai face sunca la gratar, grasimea = energie inmagazinata, o folosesti cand nu mananci mancare.
Nu stiu ce inaltime si greutate ai, dar in ritmul asta o sa dai jos 1.5-2kg pe luna.
Plus (Invata sa-ti gatesti cu mai putin ulei, invata sa faci prajituri si dulciuri TU, acasa, cu indulcitor, sa nu mai pui zahar, poti sa cumperi si o carte de retete chiar, eu am vreo 6 carti de retete).
Cand stii ce mananci iti e mai usor sa slabesti.

| Lupică27 a răspuns:

''voi ce parere aveti? ''
Am parerea ca te lauzi non-stop si ca ai impresia ca le sti pe toate. Cati ani ai?
Nu stiu ce sa zic nu prea beau sucuri, mai rar asa dar ca idee toate s-au stricat de cand cu inflatia, au diminuat cantitatile si calitatea produselor in detrimentul satisfacerii consumatorului, si evident, pretul produselor a crescut in acelasi timp.

| ILikeBlackCats a răspuns (pentru Lupică27):

De acord, macar pentru o data in viata happy. N-o lua cu supărare, fac si eu o gluma

| Hyperion7 a răspuns (pentru ILikeBlackCats):

Vezi că de la glume s-o supărat pe mine și mi-o dat blocksilly
*Nu prea știe de gluma* rolling eyes

| ILikeBlackCats a răspuns (pentru Hyperion7):

Pai, eu cred ca stie din moment ce 70% din răspunsurile lui sunt sub forma de gluma laughing

| Hyperion7 a răspuns (pentru ILikeBlackCats):

Nu prea știe, îți zic eu.
Glumele lui sunt mai mult doar pentru a se amuza el de alții, dar când se întoarce roata, își pune mana-n fund și pleacăwinking

| SkandallKamataru explică:

Daca esti activ si ai o alimentatie echilibrata si ai toate grupurile de alimente incluse, nu ai de ce sa-ti faci griji in legatura cu absolut nimic in alimentatia ta.
Numai retardatii si idiotii elimina grupuri alimentare din alimentatie, numai incultii fara pic de educatie care sunt si sedentari se gandesc sa elimine gen carbohidratii sau dulciurile complet.
Daca ai 2 neuroni in cap, nu-ti focusezi 100% din energie pe lucrurile care conteaza 2%.

In concluzie poti sa bei sucuri linistit daca o faci rar, de max 2-3 ori pe sapt si nu abuzezi de ele.

| Hyperion7 a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Oare?
Pai și dacă fumezi tot uneori, tot sănătos rămâi?

| SkandallKamataru explică (pentru Hyperion7):

Daca esti foarte activ fizic, ridici greutati, te odihnești si ai o alimentație 80% cum trebuie, si fumand o sa fii de 100 de ori mai in forma si mai sanatos si mai puternic si mai ce vrei tu decat un sedentar cu cea mai perfecta dieta din lume.

| Hyperion7 a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Da,poate că da, dar nu îți închipui că poți fi și cu dânsa intransa și cu sufletul în rai la nesfârșit.
Pune tu un fumător sa îți facă ție sport, poate?

| SkandallKamataru explică (pentru Hyperion7):

"Pune tu un fumător sa îți facă ție sport, poate?"
De ce o dai in extreme? Practic imi spui sa pun un fumător sedentarde ani de zile brusc sa faca sport... De ce nu spui pune tu un sportiv fumator sa faca sport, poate? laughing
Bineinteles ca poate, atat timp cat nu esti la un nivel foarte inalt unde sunt doar sportivi de top si elite, o sa faca sport fata probleme, nu o sa fie chiar asa mari diferențele.
Un fumator înrăit care face sport si mananca cum trebuie si se odihneste cum trebuie, e mylt mai sabatos ca un sedentar gras, care mananca cum trebuie dar mananca prea mult.

Mai merg uneori la mall, mai dau si pe la mec odata la 15 ani, ma uit in jur, vad doar oameni vulnerabili, doar leșinați si corpuri vai de mama lor, 99% dintre ei nu-s o provocare pentru mine, pot sa ii execut cu mainile goale.

| Hyperion7 a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Înțeleg,na,da,asta voiam să zic însă n-am mai avut chef să corectez.
Ideea e că e posibil sa fie adevărat ce zici tu vizavi de fumătorul înrăit dar care cu dieta și rutina lui per total e mai sănătos decât unul sedentar,na,nu sunt medic.
Dar din văzute,eu îți zic că cei care fac sala sau sunt culturiști,nu prea fumează,deci undeva tot e buba.
In fine,un lucru e cert, societatea în care trăim este predominant sedentara și na,din păcate cam asta e și cauza morții la multi.
Lipsa unei diete echilibrate,a mișcării și a unui stil de viață sănătos.
Acum na,fiecare își alege stilul in care vrea sa trăiască,dar nici eu nu sunt de acord cu sedentarismul asta prea delirant.
Sunt o persoana destul de activa, nu fac sala încă, dar plănuiesc oricum, pentru că na, țin la viitorii mei copii, dar și la testosteronul meu pe termen lungbig grin

| Madaxo97 a răspuns:

Eu prefer totusi cola originală decat cola zero, cola zero este dulce într-adevăr dar are si gustul ala de chimicale, am încercat sa beau pentru ca nu îngrașă dar nu este la fel, nu imi place gustul, prefer oricând cola originală. Pe locul întâi e pepsi cu lămâie oricum, le bate pe toate la gust. Am observat si eu ca in ultimii ani au mai diluat din sucuri, timbark ul nu mai are același gust ca acum câțiva ani, nici chiar energizantul hell. Frutti fresh ul e din nou la moda am văzut, ce-i drept nici gustul nu e rau, il prefer pe cel de pere sau grepfrut laughing. Hei, dar poate te-ai gândit ca de fapt nu au schimbat sucurile ci doar a crescut toleranța noastră la zahăr si avem nevoie de mai mult zahăr pentru a simți din nou acel gust ca de prima data? laughing?

| SkandallKamataru explică (pentru Madaxo97):

"cola zero este dulce într-adevăr dar are si gustul ala de chimicale" Pai cola insasi este o adunatura de chimicale laughing... personal nu simt gustul ala artificial sincer, chiar se simte ok

"Pe locul întâi e pepsi cu lămâie oricum" Era misto cand a iesit ca era ceva nou, acum nu mi se pare nimic wow, e ok doar.

"nu mai are același gust ca acum câțiva ani, nici chiar energizantul hell" Energizantele le-au stricat rau de tot, chiar nu mai au gustu ala intens si aroma aia, e o aroma diluata si parca modificata, in schimb am vazut ca e mult mai bun la gust daca il bei super rece aproape de inghet.
"Hei, dar poate te-ai gândit ca de fapt nu au schimbat sucurile ci doar a crescut toleranța noastră la zahăr si avem nevoie de mai mult zahăr pentru a simți din nou acel gust ca de prima data? " Consum foarte putin zahar, am variante mai bune de inlocuire deci nu asta e problema, ei chiar au schimbat multe in produsele noastre.
Am vazut insa ca in mexic bauturile sunt mult mai bune la gust, chiar absolut toate, au un gust intens, bei o gura de sprite si chiar simti gustul care chiar persista si e ce trebuie.