| DarknLight a întrebat:

Hei, TPU, altă nebunie mi s-a întâmplat aseară.
Mergeam eu pe ploaie pe afară și cum nu am știut că o să plouă, nu mi-am luat umbrelă, deși probabil și dacă mi-aș fi luat, tot nu aș fi deschis-o deoarece eu ador ploaia și să fiu udată de ploaie.
Deci aseară venind spre casă și deja fiind din cap și până în picioare udă, o mașină oprise undeva pe stradă, cam fix în fața mea și un domn m-a întrebat dacă am nevoie de umbrelă, nu am auzit exact dacă de umbrelă s-a oferit să mă ajute deoarece aveam căștile puse așa pe lângă urechi și auzeam mai slab, dar cam despre umbrelă cred că m-a întrebat și eu deja panicată și speriată, i-am cam răspuns "nu" foarte răstit și ca și când "ești un ciudat" și apoi am plecat grăbită, dar în drum spre casă m-am tot gândit într-una că da, poate era vreun Bandy sau Dhamer și am procedat bine, dar totuși mi-a părut rău că nu i-am mulțumit, evident dacă omul chiar avea intenții faine de a oferi o umbrelă unui om plouat. happy Dar eram prea speriată și plus că m-a șocat, eu fiind cu capul în nori și căști.
Voi ce credeți? Am procedat bine, părând enervată și fugară sau ar fi trebuit să fiu ceva mai nice cu omul?

Dacă voi ați fi bărbați și ați dori să faceți astfel de bine în lume, iar oamenii v-ar răspunde așa, v-ați simți rău?! Sau i-ați pune o etichetă rea unui astfel de om, ce răspunde așa?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Siguranta noastra e mai importanta deca politetea uneori

| dullcat a răspuns:

Buna.Ai procedat ok, dar si eu te sfatuiesc sa nu mai mergi cu ambele casti in urechi, nu neaparat ca vei fi rapita, insa poate da o masina peste tine, Doamne fereste. Nu ar fi prima data. Poti asculta muzica bine mersi si la o singura casca, decat deloc.Ai grija de tine.

| StoicAnalysis a răspuns:

Recomandarea mea, e sa nu mai pui ambele casti pe urechi. Lasa doar o casca intr-o ureche si cu cealalta sa ti cont de mediul tau inconjurator. Daca faci asta, data viitoare cand te mai abordeaza cineva pe strada, nu o sa mai iti iei cu brain attack si o sa stii ce sa-i raspunzi omului. O singura data am mers cu ambele casti pe cap si am patit ceva asemanator cu ceea ce ai descris tu. Si de atunci, mereu merg pe strada doar cu o singura casca in ureche.

| DarknLight explică (pentru StoicAnalysis):

Jesus!
Eu merg numai cu căștile în urechi la maxim, dar în ambele urechi. laughing) Altfel nici nu mai are rost să merg prin oraș. Ziua le pun de protecție că e prea multă lume și mă ajută la anxietatea mea socială, noaptea le pun de plăcere și extaz, pentru că e scena perfectă muzică plus view-ul orașului în noapte, plus adrenalina mersului și poate chiar ceva adrenalină că nu știi ce se poate întâmpla fără auz, dar cel mai mare extaz e când traversezi strada în noapte fără auz. laughing)
Dar faza e că, pe mine nu mă prea abordează nimeni, cam nu prea mă suportă lumea de la mine din oraș. laughing) Dar tocmai de aceea mă simt și mai prost, pentru că omul părea că voia să mă ajute cu o umbrelă și eu m-am comportat aiurea. Mai rar vezi bărbați care chiar să se ofere să-ți dea o umbrelă. happy Dacă toți bărbații ar fi așa, ar fi prea frumos pământul. Bine, acum depinde și cu ce intenții dă umbrela sau te ajută un bărbat pe stradă, doar pentru ajutor sau e doar un paravan ca să te ucidă apoi?! laughing) De aia uneori lumea a devenit haotică, pentru că din cauza unor nebuni, nu mai poți avea încredere în nimeni în ziua de azi, dar și cei care chiar mai sunt buni sau chiar vor să facă binele ca să se mântuiască le e și frică să mai facă binele că toți cred că de fapt ai "alte intenții" și eu sunt cea mai bună martoră, că am vrut să fac bine și uneori mi se face silă de a mai face binele, când auzi ce se spune pe la spatele tău, ba chiar de aia am și devenit individualistă la modul extrem și a dracului de antisocială, căci cel mai silă mi-a fost de omul căruia i-ai dat și după tot el te-a denigrat sau batjocorit și ba chiar ți-a minimizat darul sau fapta că gen "aaa, dă și aia să fie văzută bine" dar totuși chiar și dacă numai din cauza asta aș da (deși îmi cunosc sufletul și știu că nu de aia vreau să fiu de ajutor) omul ăla ipocrit s-a folosit de darul sau ajutorul/sprijinul meu, uneori detest viața din cauza acestor paradoxuri. Orice o fi fost acolo, oricum are grijă God de el, dacă fapta era clean, îl va răsplăti, dacă avea alte intenții oricum tot Dumnezeu l-a salvat de la a și le înfăptui. Cât de păreri, dacă o fi să mă bârfească și să creadă că sunt vreo snoabă, oricum ăștia de la mine din oraș nu au o părere bună despre mine și nu mă suportă, așa că, nici nu mai contează. Doar vreau să noteze Universul, sau karma, sau ce-o fi, că până la a mă mai călca pe bătături vreun bărbat again, am făcut pace cu domnii. big grin Am avut deja 2 experiențe în care bărbații s-au arătat a fi bărbați adevărați și chiar amabili (domnul cu centralele, care a venit imediat după ce am sunat a doua oară și a venit domnul personal, ca să-mi salveze papagalul din centrală, i s-a făcut milă și a venit happy iar acum acest stimabil domn. happy Începe și pacea în sufletul și viața mea. Sper

| StoicAnalysis a răspuns (pentru DarknLight):

Sa stii ca lumea te-ar aborda mai des daca nu ai baga in seama barfele si te-ai deschide atat de mult cum te-ai deschis acum prin comentariul asta happy. Nu toata lumea e rea intentionata si e pacat sa te inchizi de tot pentru cateva uscaturi. Adica eu unul te-as suporta daca am sta fata in fata la o discutie ca asta happy.
Oricum, grija mare cu muzica la casti. Conteaza enorm sa tii cont de ce se intampla in jurul tau atunci cand mergi prin oras. Unu la mana, ai sanse mai mari sa stii ce anume sa faci atunci cand esti abordata si doia la mana, usor usor, mai atenuezi din anxietate fiind prezent pe moment. Bafta! happy

| DarknLight explică (pentru StoicAnalysis):

Păi știu, exact despre asta vorbeam și eu cu PufulețiGratis cândva, că e păcat să nu mai ai încredere în umanitate, pentru niște neisprăviți. Mai ales că poți pierde, da, și oamenii faini care încă mai există pe aici, pe Pământ. Dar mna, nu știu ce să zic... o să încerc însă sfatul cu ieșitul fără căști, ș-așa am cam asurzit și o să mai văd ce se întâmplă prin lumea reală de la mine din oraș. Până acum am fost numai în fantezie. laughing) O fantezie stradală.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul probabil voia doar să te ajute dar tu ai fost prea speriată de bombe.
Poate că data viitoare e mai bine să prevezi că poți fi abordată și să ai pregătit un răspuns politicos.

| Miruna333 a răspuns:

Nu exista,, trebuie'', Nimic nu trebuie. Normal ca omul daca a vrut sa faca bine s-a simtit prost. Putea sa fie Bandy, Dhamer, oricine, din moment ce nu te puneai intr- situatie riscanta, totul era ok. Daca iti intindea umbrela era una, dar daca te ruga sa urci sa iti dea umbrela, era alta.
Posibil sa fi fost cel mai inocent om caruia i s-a facut mila de o fata care este uda leorca pe ploaie si a vrut sa faca un bine.
Mi se pare frumos si cu bun simt atunci cand vorbeste o persoana cu tine atunci cand ai castile un urechi, sa iti dai jos castile si sa rogi persoana sa repete. Iar atunci cand iti spune ce doreste, nu trebuie sa dai un raspuns grabit, ia-ti putin timp sa procesezi si sa te gandesti, ia-ti timp inainte sa dai un raspuns, astfel nu te vei mai invinui dupa pentru reactia avuta pe moment.