| alexm2004 a întrebat:

Care este cea mai frumoasă amintire pe care o aveți din copilărie?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Plăcintele făcute de bunica

| Lupică27 a răspuns (pentru suntserios):

Tot la mancare te gandesti?

| alexm2004 explică (pentru suntserios):

La fel și eu, mai ales cea cu brânză.

17 răspunsuri:
| Lupică27 a răspuns:

Cea mai frumoasa amintire din copilarie cred ca e interactiunea sociala care in ziua de astazi s-a diminuat pana la disparitie aproape.
Stateam in casa doar sa fac temele si sa invat in rest eram non-stop afara cu gasca de baieti si fete.

| alexm2004 explică (pentru Lupică27):

Parcă mi-e greu să văd ce generație este în ziua de astăzi...

| Lupică27 a răspuns (pentru alexm2004):

Tin minte cand mergeam cu steaua si ne deschideau majoritatea si ne dadeau bani, unii mancare, acum daca te duci cu steaua nu iti deschide nimeni laughing

| alexm2004 explică (pentru Lupică27):

Așa mi s-a întâmplat și mie, la o babă, când aveam 6 ani, prin 2010. Avea lacăt pus la poartă și dânsa avea becul stins și se uita pe Etno TV. Tot strigam „Primiți cu colinda?", dar nimic. M-a amuzat faptul că nici nu a tras draperiile, și vedeam la ce se uita. Era o babă nebună, și care nu mai primea colindători, că nu mai avea bani și nu mai are rost să-i primească, cică.

| blairelovesmusic a răspuns:

Atunci cand m-am dus la mare pentru prima oara cu mama mea si cu un amic de al ei. Am fost la Costinesti, era luna iulie a anului 2015. Aveam 11 ani. Eram entuziasmata. Si acum mai tin minte cum arata locul unde ne-am cazat. Era un apartament mic, 2 camere, o baie si o bucatarie foarte mica, mai mica decat baia. Mergeam la plaja dupa-amiaza, pe la ora 14:00 iar de la ora 18:00 ne plimbam prin oras si mergeam la restaurante. Tin minte ca odata am mancat churros cu ciocolata (e un desert din Spania) si in ultima zi am mancat niste gogosi foarte bune cu gem de capsuni, cred ca am mancat vreo 5 laughing si in aceeasi zi mama a zis ca îi pare rau ca pleaca (am stat doar 3 zile) si a glumit ca aproape îi vine sa planga. Am cumparat si niste suveniruri cu scoici si niste bratari cu perle artificiale (suvenirurile s-au deteriorat si bratarile s-au rupt dar inca mai am perlele alea).

| alexm2004 explică (pentru blairelovesmusic):

Să înțeleg că atunci a fost prima ta experiență la mare? Nu de alta, dar eu abia în 2018 am fost și eu pentru prima dată la mare cu familia mea. Mi-a plăcut mult, fiind la Eforie Nord, și de-atunci e stațiunea mea preferată.

| blairelovesmusic a răspuns (pentru alexm2004):

Da, a fost prima oara cand am mers la mare. A fost foarte frumos. In 2018 am mers si eu la Eforie Nord, apoi in 2021 la Mangalia. In 2016 am fost cu unchiul meu, bunica si cei 2 verisori mai apropriati. Eu si verisoara mea ne jucam tot timpul, pe plaja de-a sirenele iar la vila unde ne-am cazat cu jucariile. Si-a adus intr-o zi cateva dintre jucariile ei pe plaja si si-a pierdut una in mare si a dat vina pe mine cand a intrebat-o bunica noastra de ce plangea, cu toate ca nu era vina mea laughing si mai tin minte ca intr-o zi ne-a certat unchiul meu ca am cumparat inghetata si ca le-am mancat inainte de pranz si atunci tot vina pe mine a dat (a fost ideea ei) si intr-o alta zi ne-am luat la cearta, nu mai tin minte de la ce si unchiul nu ne-a mai dus la Aquamagic (dar tot am fost un an mai tarziu). Nu imi mai amintesc ce s-a mai intamplat cand am fost la mare in 2021, doar atunci cand ascultam muzica pe sezlong si am auzit o tanara cum îi zicea fiicei ei de 2 ani ca ascult muzica pentru a nu deranja lumea de acolo (nu am prins restul conversatiei). Daca mai traia mama mea probabil ca ar fi mers si ea la mare si ar fi fost mult mai distractiv.

| alexm2004 explică (pentru blairelovesmusic):

Îmi pare rău... Fii puternică!

| Mindfulness a răspuns:

Școala gimnazială, și prietenii ce îmi erau prieteni adevărați fara mari interese, și fotbalul ce l-am practicat câțiva ani la anumite echipe.

| alexm2004 explică (pentru Mindfulness):

În ziua de astăzi, nu mai avem parte de așa ceva. Generațiile s-au schimbat. Majoritatea și-o fac de cap. De la părinții mei am început să ascult Andre, 3rei Sud Est, AS XX, Candy, Non Stop, Genius, MB&C, Exotic, L.A., A.S.I.A., Body&Soul, Animal X, Sweet Kiss, N&D, Double D, Sing Sing BB, La Familia și mai multe trupe românești care erau celebre în anii 2000. Parcă și manelele din acea perioadă erau mult mai bine decât ăstea din ziua de astăzi. Rămânem doar cu amintirile, nu mai putem întoarce timpul, din păcate...

| Mindfulness a răspuns (pentru alexm2004):

Rămânem nostalgici. Manelele erau într-adevăr spectacol,nu prea sunt cu manelele dar erau faine cele vechi,acum e era interlopilor a drogaților și a panaramelor de fete ce se dau sfinte,care sunt ok au probleme in a se adapta societății, oamenii normali din cauza oamenilor nebuni ajung și ei la fel, chiar mult mai rău și izolați fiindcă nu mai exista bun simț și respect, omul bun cu bun simt nu își mai găsește liniștea în era asta plina de nebuni și cocalari și dezvoltă depresii și anxietate, oamenii cu integritate morală și cu cei 7 ani de acasa și sinceri, oamenii valoroși ajung sa devină mizantropi, nu se pot adapta societății contemporane care e plina de oameni de cea mai joasă speță și de drogati care nu mai droguri au în cap. Trăim vremuri horror, trebuie sa fi foarte puternic psihic sa reziști sa nu înnebunești, zici că toți sunt la fel o apă și un pământ rar vezi un om de calitate și bun.

| alexm2004 explică (pentru Mindfulness):

Nici mie nu-mi plac manelele, dar îți dai seama că în urmă cu 15-20 de ani, sau chiar mai mult, nu exista petrecere în care să nu fie în playlist-urile oamenilor câteva manele. Singura pe care o ascult e „Ochii tăi" de la L.A., trupă în care a activat Liviu Vârciu. Respect pentru el că a scos piesa asta legendară, care se mai ascultă și acum, la 24 de ani de la lansare. Nu aș numi-o chiar „manea", dar tata mi-a spus că a fost difuzată pe Atomic TV la o emisiune în care cei de la Atomic difuzau doar manele și muzică de petrecere. Se numea „Orient Expre". Mai mult face parte din categoria muzicii de petrecere. În ziua de astăzi, manelele sunt cu femei botoxate, siliconate și îmbrăcate vulgar. Trist, foarte trist... Nu mai putem întoarce timpul înapoi, și cu toții vrem asta...

| AlexCriss2000 a răspuns:

Copilăria în sine, e cea mai frumoasă amintire!
Mai ales atunci când ai trăit "copilăria copilului universal."

| alexm2004 explică (pentru AlexCriss2000):

Acum, în ziua de astăzi, toți sunt cu TikTok-ul.