| nyoentox2002 a întrebat:

Salutare,in general când proprietarul are anunț se vânzare cu teren intravilan de 6000-7000 mp poți să cumperi o parte din teren sa zicem 100-200-300 mp? pentru că nu m-ar interesa sa am animale la casa sau o curte mare, doar o curte micuța și cam atât!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti cumpara, dar numai daca proprietarul este de acord sa-ti vanda cat vrei sa cumperi.
Si te va costa mai mult, avand in vedere ca trebuie sa se faca parcelarea si nu cred ca proprietarul va dori sa o plateasca.

| nyoentox2002 explică (pentru Ioandelasal):

Și cât costă parcelarea?

| Ioandelasal a răspuns (pentru nyoentox2002):

Nu stiu, ca nu ma intereseaza problema.
Cauta pe internet si o sa gasesti.

| relian a răspuns:

Nu mai pierde timpul cu intrebari pe net, daca vinde ala mai putin, cit ar costa parcelare si alte timpenii. Pune mina pe telefon, suna pe proprietar, intrebi daca vrea sa vinda o bucata mai mica, aia e tot.

Te agiti aiurea nici nu stii daca omu vinde cit vrei tu. Anuntu suna clar ca vinde 6-7 mii, deci atit vinde, doar daca suni si intrebi de vrea sa dea dealde sute de mp, dupa cand stii ca ala iti poate vinde, te interesezi.
Nu stiu de ce nu ai sunat direct pe ala de cand ai vazut anuntu, de ce ai intrat pe aici sa intrebi nu inteleg, proprietaru nu sta pe TPU sa vada intrebarea ta laughing

| Holiday a răspuns:

In general, nu. Ca sa poata vinde doar o parte din el trebuie facuta dezmembrarea si intabularea terenurilor rezultate in urma ei. Ceea ce inseamna timp si bani. Cei care au un teren mai mare, dar care e lotizat, specifica asta in anunt.

| nyoentox2002 explică (pentru Holiday):

Pai nu depinde și de teren? Că intravilan e teren pentru casă și extravilan pentru agricultură

| Holiday a răspuns (pentru nyoentox2002):

Nu are importanta ca e intravilan. Procedura de vanzare e aceeasi.

| nyoentox2002 explică (pentru Holiday):

Pai as plati despărțirea terenului cat ar putea să mă coste

| Holiday a răspuns (pentru nyoentox2002):

Cam 1500-2000 lei

| Holiday a răspuns (pentru Holiday):

Asta daca nu e implicata si crearea unui drum de acces catre terenul dezmembrat pentru vanzare. In situatia in care va trebui acces la teren (nu are acces direct din strada), vor fi costuri suplimentare.

| nyoentox2002 explică (pentru Holiday):

E ok gen! Așa mă incadrez in 4000 euro

| Holiday a răspuns (pentru nyoentox2002):

Si dureaza vreo luna jumate, doua. Dar trebuie sa vrea proprietarul sa faca dezmembrarea. In plus, daca ii dai banii s-o faca, nu ai nicio garantie ca apoi iti va vinde terenul. Ca nu poti face niciun act pana nu e dezmembrat.

| johnnny123 a răspuns:

Aproape sigur nu-ți va vinde nimeni 100 mp dintr-un teren de 7000 mp. Doar dacă vânzătorul este dispus să parceleze, dar chiar si atunci sunt slabe sperante să facă parcele mai mici de 500 mp pentru că fiecare parcelă înseamnă acte, deranj, cheltuieli.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Când nu e cap, vai de finanțe! Cumperi cei 6-7 mii mp, apoi parcelezi loturile și le vinzi la bucată. Astfel recuperezi banii investiți.
Sunt o mulțime de astfel de situații! Se cumpără un lot mare de pământ, apoi se parcelează și se vinde.
Personal cunosc un astfel de caz.

| nyoentox2002 explică (pentru ValentinMihai78):

Pai eu vreau sa fac credit imobiliarlaughingși bugetul meu este de 4000 euro pe un teren

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Nu înțelegi. Cumperi tot terenul, apoi îl parcelezi și vinzi.
Dacă nu, caută un teren de vânzare mai mic, cât ai nevoie!
Scumpul mai mult păgubește, leneșul mai mult aleargă!
Toate cheltuielile, timpul pierdut cu proprietarul ca să facă parcelarea, te poți trezi la finalul tranzacției că ai cheltuit banii și nu mai ai pentru casă. Așa cumperi, parcelezi și investești banii din vânzarea loturilor rezultate.

| MistarGoGu a răspuns:

Ia boss unu mai mare mai pui si tu niste meri si pruni pentru o TUICA o leaca de vie, o rosie, o varza ceva
O piscină mica asa la vara sa te racoresti

| nyoentox2002 explică (pentru MistarGoGu):

Pai eu vreau sa îmi fac un credit pe 30 ani la o casă modulara, și bugetul meu pentru un teren ar fi de 3000 euro maxim 4000, și vreau să îmi fac o casă micuta de 50 mp, și nu mă interesează pe mine sa plantez sau sa pun piscină, că deja sunt creol mă feresc de soare ca de dracu! Adică e o ok o casa micuța, o terasa micuța, și eu vreau sa îmi fac fix in orașul Brașov nu pe lângă Brașov!

| MistarGoGu a răspuns (pentru nyoentox2002):

No atunci $POR la luat credit si plătit rate!

| eliancodrut a răspuns:

In primul rand trebuie sa te interesezi care este suprafata minima pe care ti se da autorizatie de constructie pentru ceea ce vrei tu sa construiesti. Acestea sunt norme locale bazate pe legea constructiei.
In al doilea rand vorbeste cu vanzatorul daca este de acord sa-ti vanda o asemenea suprafata.
In al treilea rand faci un precontract in care sa se specifice clauzele dezmembrarii.
In al patulea rand se face dezmembrarea.
In al cincilea rand se incheie tranzactia cu contract de vanzare-cumparare.

| nyoentox2002 explică (pentru eliancodrut):

Cică la containere modulare nu necesita autorizație de construcție!

| eliancodrut a răspuns (pentru nyoentox2002):

Da, dar iti recomand sa te documentezi, deoarece organismele locale isi fac uneori legile lor.
Nu iti trebuie autorizatie, dar trebuie sa incadrezi in peisagistica zonei. Altfel te demoleaza. Tot un drac este.

| nyoentox2002 explică (pentru eliancodrut):

Asta e chestia că casa modulara se poate muta dintr-un loc in altullaughing

| eliancodrut a răspuns (pentru nyoentox2002):

Da, ai dreptate, dar legea prevede ca orice constructie trebuie sa se incadreze in planul peisagistic al zonei.