| Sophieka a întrebat:

Detin o masina de spalat rufe Arctic C 800 A.
De o saptamana miroase in cuva foarte urat, mi-a imbacsit toate hainele spalate. Am deschis jos filtru, a curs apa curata si filtrul e curat, am spalat masina de cateva ori singura la 90 de grade punand ba bicarbonat cu otet, ba clor, ba produse anticalcar si degeaba...Miroase urat.
Detin animale de companie si spalam in masina de spalat patura si pernutele animalelor... Oare sa se fi blocat par sub cuva sau ce sa fie? Ce pot face? Am nevoie urgent....Va multumesc!

12 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Baga un polonic de soda in masina de spalat, fara haine, si spala la 90 grade sau cel putin la 60 grade.

| Sophieka explică (pentru doctorandus):

Le-am facut pe toate... E miros de apa statuta! Deci e infundat in masina sub cuva!

| Sophieka explică (pentru ioana748):

Am citit, am aplicat solutiile deja. E miros de apa statuta de sub cuva!

| ioana748 a răspuns (pentru Sophieka):

Ma gandeam ca poate este vorba despre punctul 1 daca este montata cu scurgerea direct in canalizare.
Poti incerca sa dai pe stors si mai golește apa ramasa.
Apoi cu clor - 1 litru, program scurt si iar pe stors sa goleasca toata apa.

| Sophieka explică (pentru ioana748):

Am incercat de toate...Chiar acum am dat o tura singura de stors, degeaba, miroase de numa.
Maine chem pe cineva sa-mi desfaca masina.

| ioana748 a răspuns (pentru Sophieka):

Intr adevar, un mester este cel mai indicat.
Baftăhappy

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Asta-i cauza mirosului animalele.NU mai spăla în mașină chestiile lor.Cumpără-ți un lighean și încălzești apă și speli aici ce ține de animale.

| Madaxo97 a răspuns:

Posibil sa fie blocate scame multe, par sub cuva, daca zici ca speli si pentru animale de companie. Baga o sticla de oțet in masina si spala la 90 grade si daca tot miroase înseamnă ca trebuie scoasă cuva sa cureți dedesubt. Chemi pe cineva specializat, nu faci asta singur.

| Sophieka explică (pentru Madaxo97):

Am bagat cateva ture la 90 de grade... Otet si bicarbonat, apoi o tura cu clor, apoi o tura cu calgon...Degeaba, miroase de numa.
Maine am sa chem sa-mi desfaca masina sad
Oare ma costa mai mult de un 250 lei?

| Madaxo97 a răspuns (pentru Sophieka):

Nu stiu sincer sa iti spun. Ai putea sa intrebi la telefon persoana care vine sa desfacă masina, măcar un preț aproximativ poate sa îți dea.

| Sophieka explică (pentru Madaxo97):

Da. Multumesc pentru sprijin.