| Dennisman3821 a întrebat:

Salut TPU!
Mi-am luat recent categoria B de masina și am primit și AM, știu că pot conduce scutere care nu prind mai mult de 45km/h dar am un scuter Sym 50cc care prinde 60km/h as avea voie să îl conduc daca nu depășesc viteza de 45km/h sau trebuie să îl limitez?

3 răspunsuri:
| DonMoldo a răspuns:

Eu stiu ca cu B poti conduce tot ce se incadreaza la AM adica pana in 50 cmc. Practic ai voie sa il conduci. In Bucuresti majoritatea mopedelor sunt modificate si sunt delimitate in cea mai mare parte, politia nu face nimic in privinta asta, si faza cu depasitul de 45 kmh e o prostie, la reprezentata super soco modele nou noute depasesc 45 si ajung undeva la 54 kmh sau 50kmh limitate fara nicio modificare si sunt mopede in acte, eu personal nu am auzit niciodata sa se deschida vreun dosar penal din cauza aceasta

| Dennisman3821 explică (pentru DonMoldo):

Da nu zici rău, până la urmă doar sa te prindă cu radarul mai mult de 45km/h că altfel nu are cum să vadă cât prinde scuterul pe care mergi

| ZimkoBombardieru a răspuns:

Trebuie sa aibă 49 CC de exemplu aprilia sr Yamaha aerox prind și 80 90 chiar și suta și se conduc cu AM