| stefanflorin92 a întrebat:

Am un opel astra g si i-am schimbat telescoape si arcuri spate pentru ca zdranganea, acum dupa ce l-am luat tot zdrangane insa nu asa de rau, intrebarea mea este poate fi si de la placutele de frana? acestea nu le'am schimbat niciodata, si mai cred acest lucru si din cauza ca dupa prima frana sau prima groapa luata pe spate se aprinde senzorul de la ABS,? va multumesc.

2 răspunsuri:
| DataSoft a răspuns:

Ai putea sa dai roata jos si sa vezi daca placutele de frana mai au ceva sau freca fier pe fier..cat despre senzorul abs cred ca este alta problema. daca ai senzori de uzura la placute trebuia sa se aprinda alt martor nu cel de abs.

| KaPy2 a răspuns:

S-ar putea sa fie placutele uzate, de asta s-a aprins abs-ul in bord, da roata dupa spate jos si te poti uita si tu, daca vrei sa schimbi tu placutele iti trebuie o presa de a impinge pistonasele la locul lor, pistonasele se imping inapoi prin rasucire