| CuTup3u a întrebat:

Am gasit un inel de aur, am cautat propietaru dar nu l-am gasit si as vrea sa il dau la amanet ca nu am ce face cu el, puteti sa spuneti asa aproximativ cam cat iau pe el, cateva sute sau milioane, e un inel mediu, nici prea mare nici prea mic. doar ca o idee. si cand ma duc la amanet ce zic, ca vreau sa il amanatez sau sa il vand?laughing

multu!

6 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Eu în locul tău l-aș preda la organele de poliție și aș preciza zona unde l-am găsit. Poate proprietarul acestuia la declarat pierdut și cu ajutorul tău acesta îl va recupera.Nu recomand să îl amanetezi deoarece la orice casă de amanet îți va cere un act de identitate, în bază căruia ve fii identificat și cazul în care inelul a fost decalarat pierdut sau mai grav furat.Deci de nu vrei probleme procedează cum ți-am explicat.Succes

| Mihai1810 a răspuns:

Conform noilor legi nu ai voie sa iti insusesti un obiect gasit pe strada deoarece se considera infractiune deci daca nu vrei sa ai probleme du-l la sediul politiei din zona in care l-ai gasit.

| Λησηумσцѕ a răspuns:

Daca esti sigur ca inelul e de aur atunci 1 gram de aur e in jur de 136, 3499 RON (cam 140 lei). Cand te duci la amanet spui ca-l amanetezi nu ca-l vinzi. Acum depinde si la ce amanet te duci ca pretul unui gram de aur variaza, ori mai mult ori mai putin.
Sper ca te-am ajutat.
Ceau!

| CuTup3u explică (pentru Λησηумσцѕ):

Si un inel cam cate grame are?

| Λησηумσцѕ a răspuns (pentru CuTup3u):

Pai un inel are de la 1 la 5 g depinde de inel. Daca e de 5 g (140x5=700 lei) te-ai scoswinking
de 4 g: 140x4= 560 lei
de 3 g: 140x3= 420 lei
de 2 g: 140x2= 280 lei
de 1g: 140 lei
Sper ca te-am ajutat.
Ceau!

| NimeniSiAtat a răspuns:

Ar fi mai bine sa il vinzi pentru ca la amanet vei obtine mai putini bani, depinde insa de gramajul pe care il are, de regula la amanet obtii cam 60 lei gram, acum depinde cat este de greu