| Kr5 a întrebat:

Daca mi-am facut un abonament la o firma de telefonie pe o proprietate a parintilor mei si eu nu mai am bani sa platesc abonamentul si primiesc din astea de judecata si executare silita se poate sa ia bunurile parintilor mei? mentionez eu nu am nici un bun pe numele meu si nu mai am nici un venit momentan

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu inteleg cum ti-au facut abonament pe o proprietate a parintilor, daca ei n-au fost de acord.
Daca esti minor pot sa ii execute pe parinti, acestia raspund de faptele minorilor.
Daca esti major nu pot sa-i execute pe parinti, doar daca au fost de acord, atunci raspund si ei.

| CataC a răspuns:

Salut
Te va costa mai mult sa il intrerupi in perioad acontractuala decat sa il platesti pana la scadenta.
Vorbeste cu parintii/bunicii/unchii/matusile si vedeti cum achitati, scapati de-o grija.
Altfel platesti suma specificata in contract pentru intrerupere anticipata, plus penalizari, plus eventuale cheltuieli de judecata.
Data viitoare ramai pe cartela daca ai dubii ca poti achita.
Bafta

| Kr5 explică:

Eu am luat contractul proprietati si mi-am facut abonament ca lucram ei au aflat dupa ce l-am facut si acum am ramas fara servici happy sunt major si mai am si 1 an de liceu si nu pot lucra cand sunt la scoala pentru ca anul asta am bacu iar parinti nu isi pot permite sa imi plateasca abonamentul

| KodrutZ a răspuns (pentru Kr5):

Da' de cit sfintul cremvusti e abonamentul ala? Daca te-ai bagat in hora, JOACA! Daca chiar vrei sa il platesti, POTI. Mergi pe litoral, lucreaza, fa bani, plateste-ti datoriile.

| ajfsfamqewED a răspuns:

Un verisor de al meu a facut cost suplimentar la abonament 36 euro si nu a avut bani pe moment si dupa ceva timp din cei 30 de euro avea plata 500 lei si tot asa pana a ajuns la 2000 euro si a ajuns nasol... nici acum nu ia platit si a fost dat in judecata

| Cartofaru2000 a răspuns:

Da, sunt cazuri in care au ramas oamenii fara casa, daca nu au salariu, pensie(sa o restrictioneze) ia casa, si iti mai dau cativa bani inapoi. o nimica toata.