| thunder11 a întrebat:

Salut TPU m-am mutat in Anglia acum 2 ani aproape 3 si pot sa vorbesc si sa inteleg limba la perfectie ideea e ca daca vorbesc cu cineva de la liceu spre exp cu care nu sunt prieten sau nu prea ne cunoastem parca uit toata engleza si nu ma intelege deloc si de aia mai rad unii de mine si ma oftic ca eu stiu limba doar ca ma incurc cand vorbesc cu ei, si din cauza asta am si anxietate sociala si de fiecare data cand vorbesc cu cineva strain parca imi pierd vocea efectiv nu ma aud deloc. Mentionez ca asta e doar cu oameni pe care nu ii cunosc cu prietenii mei englezi ma inteleg perfect

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este imposibil sa vorbesti tu engleza la perfectie, odata ce nu te faci inteles de nimeni, iar oamenii rad de tine.
Fii mai modest si pune mana serios pe cartea de engleza, ori mergi la cursuri de engleza, ca la 16 anisori mai ai multe de invatat.

| thunder11 explică (pentru Violleta2022):

Pai alte persoane ma inteleg cu care ma cunosc si pot vorbi cu ei lejer, e de cat cu oamenii straini care nu ma inteleg

| Violleta2022 a răspuns (pentru thunder11):

Pentru ca nu vrbesti corect engleza, de aceea unii te inteleg dar majoritatea nu te inteleg.

| Furnicuta000 a răspuns:

Asta se intampla si in Romania cand interactioneaza roman cu roman si in Anglia cand interactioneaza englez cu englez laughing ceea ce vreau sa spun e ca e normal ca atunci cand ai emotii sa uiti tot ce vrei sa spui. Dar nu lasa emotiile si anxietatea sa puna stapanire pe tine. Incearca sa comunici cu cat mai multa lume, sa participi la concursuri sau conferinte unde sa poti vorbi in public, asa iti dai drumul la vorbit in orice situatie si cu oricine

| vatadezahar24 a răspuns:

Problema este anxietatea, nu cat de bine cunoști limba engleză. Din ce descrii tu ai anxietate socială. Niște ședințe psihoterapeutice nu prind rău deloc. Baftă!