| Abdir92 a întrebat:

Salut! Daca am fumat in total in jur de 250 de pufuri timp de o saptmana in toata viata mea o zi da o zi nu, iar acum ma las pentru totdeauna, nu vor exista sanse de cancer sau de a face infarct mai repede decat nefumatorii sau efecte negative, nu? Toate vor trece.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cancer nu faci de la atata lucru, iar de infarct nici nu poate fi vorba, fiindca fumul ajunge in plamani, imposibil sa ajunga la inima.
Poti avea efecte secundare doar daca fumul a intrat in plamanii care aveau deja probleme de sanatate, dar altfel nu.

| dullcat a răspuns:

Buna.Inca esti tanar, deci probabil ca vei supravietui just fine.Ideea e ca efectul nociv care iti distruge sanatatea se acumuleaza in timp si vine adesea insotit de multe altele care au contribuit mai mult sau mai putin.De aceea unii fumeaza toata viata mii de pachete si nu au nici pe naiba, niciun cancer de plamani sau asa.Totul se rezuma la genetica si efectul cumulat al alegerilor zilnice, al stilului de viata in general.Cineva care mananca sanatos nu inseamna ca nu se va imbolnavi de la suparare, care la randul ei va duce la afectiuni de sanatate pe care altii, fani ai mancarii fast food, nu le fac.E bine ca te-ai gandit sa renunti, era oricum o investitie super proasta.Greu va fi sa te tii de cuvant si sa nu te reapuci.Succes.

| Abdir92 explică (pentru dullcat):

Iti multumesc mult pentru rapsuns, m-am calmat mult mai mult.