| Andreeawotldes a întrebat:

Hey TPU, mă simt foarte complexată în legătură cu înălțimea mea,sunt fată și am 1, 53 și urăsc asta, am 20 de ani și ăsta este motivul pentru care plâng im fiecare noapte,îmi vine să mă sinucid,pentru că nu pot accepta ca am 1, 53, mă distruge în mod psihic că am 20 de ani și 1, 53 și sunt foarte mulți copii de gimnaziu mai înalți decât mine. Toată viata mea mi-am dorit sa am 1, 80. Este posibil să ajung la 1, 80 fără operația pe care trebuie sa o fac? m-am documentat și am aflat ca exista o operație, care te poate face mai înalt, dar nu-mi permit,pentru ca este foarte scumpa, iar la 1, 53 nu mai vreau sa mai rămân, dacă nu o sa reușesc sa ating un 1, 80 eu am de gând să mă sinucid,deoarece este o mare umilinta și rușine pentru mine sa am 1, 53.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Chiar ai 20 de ani? Că gandirea nu prea o arată.
Asta e.
Ăsta nu e motiv de sinucidere decît dacă ai ceva probleme psihice.

| Simpatic a răspuns:

Rusine? umilinta? si vrei sa te sinucizi ca ai 1, 53m? esti fata totusi, amazoanele pot avea si 1, 95 m dar asta nu inseamna ca unei femei ii sta foarte bine sa fie foarte inalta!
cele mai dragute si bine proprotionate femei nu au 1, 80m te asigur! in fine stiu ca nu exista un postulat in ceea ce priveste inaltimea oamenilor!
eu zic ca ar trebui sa te accepti asa cum esti, exista persoane adulte chiar mai mici de inaltime decat tine, si nu cred ca ei s-au sinucis!
la fel de bine si cei care au 1, 80m cum ti-ai fi dorit tu, unii dintre ei ar putea fi complexati ca nu au 1, 87m de exemplu

eu zic sa mergi la un psiholog sa te ajute sa treci peste aceasta apasare pe care o ai actual!

| Violleta2022 a răspuns:

Fetele isi incheie cresterea in inaltimela varsta de 16-17 ani.
Daca tu ai 20 de ani, atunci ti s-a incheiat cresterea de multi ani iar unica solutie este sa ai grija sa nu te ingrasi, fiindca la 1.53m trebuie sa ai 43-45kg, ca sa arati bine.

Ti-as mai recomanda sa mergi la un psihiatru, ca plansul ala inutil la 20 de ani, denota o probleme psihica, fiindca nu-i nici umilinta si nici rusine sa-ti mostenesti parintii, si sa fii micuta de inaltime.

Uita-te la Kylie Minogue care a ajuns vedeta internationala si are doar 1.52m, cantarind doar 46 de kg.
(cauta pe gogle "kylie minogue height")

| dullcat a răspuns:

Buna.Sa te sinucizi la 20 de ani din cauza inaltimii suna ca mentalitatea unui copil de 11 ani, maxim.De la aceasta varsta esti o tanara femeie adult, ar trebui sa dai dovada de mai multa judecata si sa fii impacata cu aproape tot ce ai, inclusiv corpul tau, fiindca altul nu mai primesti. Daca este atat de importanta inaltimea din perspectiva ta, poti opta pentru incaltaminte cu talpa mai groasa, o vedem peste tot in prezent, e super la moda.Win win.

| Robert2526 a răspuns:

Nu exista operatie ca sa cresti. Dupa 20 de ani, chiar nu mai cresti, atat ramai. Dar nu e motiv de sinucidere, nu crezi? Oricum, ca fata nu e asa de rau

| Andreeawotldes explică (pentru Robert2526):

Ca fată nu este atât de rău? este oribil, voi bărbații meritați sa aveți aceeasi înălțime ca a mea să îmi simțiți suferință, sper că dacă o sa ai un fiu sa aibă înălțimea mea

| Robert2526 a răspuns (pentru Andreeawotldes):

Pai sunt eu vinovat? ce ai cu mine? eu te incurajam

| Felissa13Eden a răspuns:

Nu stiu cine s-a luat de tine atat de rau incat sa urasti sa fii micuta. Eu am 1.80, in liceu plangeam mereu ca sunt prea inalta si ca nu gaseam baieti mai inalti decat mine. La petreceri port tocuri de 15, deci nicio sansa sa ma abordeze vreun baiat.
Iti inteleg frustrarea, dar esti feminina la inaltimea ta, o pălugă de 2 m n-o sa fie niciodata la fel de dragalasa si delicata ca o femeie micuta.

| Andreeawotldes explică (pentru Felissa13Eden):

M-am săturat de mentalitatea voastră bolnava, bărbații vor sa fie mai puternici și mai înalți sa va domine, iar eu vreau sa fiu cea care domina

| Madaxo97 a răspuns:

Stai liniștită, oamenilor nu le pasă de înălțimea ta, nu ai de ce sa te simți rușinata sau umilită, nu cred ca ai primit bullying pe tema asta. Ai totuși 20 ani, încearcă sa gândești mai matur, nu poti sa te sinucizi asa din orice ca nu iti place nu stiu ce la corpul tau, daca am gândi toți asa toți ar trebui sa ne sinucidem, toți avem cate un complex, ceva ce nu ne place la noi. Ca si femeie e chiar mai bine sa fi scunda, sunt atâtea actrițe scunde, cântărețe inclusiv Shakira care are doar 1. 55cm, si asta nu a împiedicat-o sa ajunga cine este, înălțime ta nu îți va afecta viața, poate doar in cazul in care vrei sa dai la academia de poliție, doar acolo se cere limita de înălțime laughing

| Andreeawotldes explică (pentru Madaxo97):

M-am săturat de mintea voastră bolnava, sper ca toți bărbații, care gândesc asa, ca am o înălțime bună pentru o femeie, sa aibă un fiu, care sa aibă înălțimea mea și apoi o sa simtă toată suferință mea

| Madaxo97 a răspuns (pentru Andreeawotldes):

In primul rând si eu sunt femeie, nu sunt bărbat wtf laughing, si nici eu nu sunt foarte înaltă, am 165 cm, uneori si eu tânjesc dupa câțiva cm in plus cand le vad pe altele, dar de la a ma oftica puțin pana la a-mi dori sa ma sinucid din cauza asta e cale lunga. Problema este la tine, intelege-te ca nu e chiar asa de grav ca esti scunda, așa te-a lăsat Dumnezeu, accepta-te asa cum esti!

| Furnicarul a răspuns:

Nu are rost sa te sinucizi. Incearca cu tocuri inalte. Incearca sa faci bani pentru operatie. Asta e tot ce poti face.

| cilia6na a răspuns:

Stai linistita esti foarte ok cum esti, inaltimea nu mi se pare deloc o problema..Acesta nu este un motiv pentru a te sinucide,apreciaza te asa cum esti SUNT sigura ca arati foarte bine asa (atat timp cat nu vrei sa joci baschet happy )
Pe de alta parte,la varsta ta nu mai sunt sanse sa cresti,desi sunt anumite exerciții sa stii! Iti dai seama, nu te fac sa crești peste noapte mai ales la inaltimea pe care o vrei, sa fim realiști, nu se poate ajunge chiar acolo, cu plus 20cm
dar cu cativa se poate
Din nou, stai linistita si nu te mai stresa pe lucrul acesta