| UmbraDeVulpe a întrebat:

E adevarat ca se pot face pietre la rinichi chiar si de la apa? Daca bei apa care are piatra de asta

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu este adevarat!
Apa curata rinichii si elimina nisipul si pietrele.

Piara la rinichi o faci de la mancat/inghitit PROTEINA in exces, cea pe care o mananci sub foram de carne ori o bei sub forma de proteina publere, din care se formeaza aceste pietre la rinichi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai... De la apa se fac pietrele

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns:

Da,e adevarat.Apa trebuie sa aiba anumiti parametri, altfel te poti imbolnavi sau dezvolta afectiuni.

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Multe firme producatoare de apa imbuteliata de fapt produs doar sticla de plastic, iar apa o iau direct din izvor sau de la chiuveta. Daca vrei sa afli exact trebuie sa duci analize din fiecare la un laborator, inclusiv de la fantani sau izvoare din jur. Eu imi aduc de la un mic izvor din apropiere, de unde rezultatele au iesit cele mai bune fata de alte surse de apa.

| Tinivgr a răspuns:

Nu stiu