| Corinagerogiana25 a întrebat:

Buna! Am 17 ani împliniți de o luna, iubitul meu are 16 ani avem o relație de 4 luni mama știe de el tata și fratele meu nu, eu vreau sa plec de acasă sa ma mut la el părinți lui sunt de acord, dacă mama se duce la poliție poate poliția sa ma ia de la el cu forța dacă le spun ca am plecat de buna voie? Vreau răspunsuri sincere! Mulțumesc

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Politia te va aduce inapoi, fiindca un copil mic de 16 anisori nu poate sa intertina un alt minor si nici sa-i fie tutore legal!

Se pare ca tu na ai minte sau discernamant nici cat un copil de 10 anisori, daca crezi ca mutandu-te la alt copil esti ok, desi tu insati esti minora si sub sutetla legala pana la majorat.

Din pacate, parinti nu te pot incredinta alui minor si nici nu te pot da spre adoptie parintilor baiatului, deci legal nu este posibil asa ceva.

| Corinagerogiana25 explică (pentru Violleta2022):

O părere care ar fi, sa stau la mama acasă pana fac 18 ani nu? Și la urma sa iau eu când fac 18 ani responsabilitatea pentru el si sa ne mutam atunci nu? Țin sa Menționez ca muncesc si câștig 25 de milioane pe luna si ma duc si la liceu! La 18 ani cred ca o sa reușesc sa fiu cu el, si 2 la mâna nu cred ca poliția mai are ce face dacă i zic ca nu mai vreau sa stau la mama…. Fiind amândoi minori cred Ca o sa ne lase sa fim împreuna dacă văd ca nu ne dam bătuți nici eu nici el și vrem sa fim impr ….

| Violleta2022 a răspuns (pentru Corinagerogiana25):

Nu Politia nu va permite ca doi copilasi minori sa stea unul cu altul, fiindca parintii RASPUND LEGAL pentru voi.
Ce este atata de dificil sa intelegi ca acolo unde-i lege, nu-i tocmeala?
De cand un minor are voie s afaca ce vrea el?
Dupa cum vand tu nu esti capabila nici macar sa intelegi legea, care NU permite minorilor sa faca nimic de capul lor, fiindca nu ai inca discernamant, chiar daca afirmi ca ai 17 ani.

| Hyperion7 a răspuns:

Sincer îți zic, stai liniștită, iubirea vine și pleacă și nu cred că te vezi la cratiță așa devreme...
Mai rău, sa nu te vezi doar folosita și aruncata sau mustrată că trăiești în casa cu ei și nu faci nimic.
Îți zic sa te mai gândești

| Corinagerogiana25 explică (pentru Hyperion7):

O părere care ar fi, sa stau la mama acasă pana fac 18 ani nu? Și la urma sa iau eu când fac 18 ani responsabilitatea pentru el si sa ne mutam atunci nu? Țin sa Menționez ca muncesc si câștig 25 de milioane pe luna si ma duc si la liceu! La 18 ani cred ca o sa reușesc sa fiu cu el, si 2 la mâna nu cred ca poliția mai are ce face dacă i zic ca nu mai vreau sa stau la mama….

| Hyperion7 a răspuns (pentru Corinagerogiana25):

Ai înțeles greșit!
Nu te oblig să stai cu mama ta,din partea mea,ai verde la petrecere,cum zicea Cerebel laughing
Ideea e alta,după patru luni de relație nu cunoști suficient de bine un om,voi fiind în etapa îndrăgostirii încă, ce-o să faci daca o sa se răcească fata de tine? Ce-o să faci daca o sa ajungi mai rău precum Cenusareasa? Pentru că da, multe mame de băieți sunt foarte șirete, iar dacă la început de cocoloșesc, posibil sa ai surpriza că s-a schimbat la 180°
Dar pe las pe tine sa savurezi clipele acestea,daca mie nu-mi dai crezare big grin
Nu zic,poate fi o relație frumoasă în viitor,dar macar mai lasă să se cimenteze,dupa un an,abia atunci realizezi cate puțin cu cine stai la masa.
La început totul e perfect,nu doar la tine,ci în toate relațiile.
Și nu ți-aș zice asta daca nu as fi avut și eu relațiiwinking
Am avut una și după abia un an și-o arătat arama,până atunci era numai gulu gulu, dar da, tu știi mai binewinking
Legat de faptul că ai proprii bani, foarte bine! Susțin acest lucru!
Însă mutarea pe care vrei tu sa o faci in relația asta îți poate aduce mai multa suferința decât ai tu acasă în prezent, asta trebuie sa știi.
Bafta!

| Robert2526 a răspuns:

Marturisesc ca nu o sa inteleg niciodata dorinta asta a unora de a pleca de acasa sa se mute cu iubitul la o asemenea varsta. E o decizie absolut idioata, indiferent cum ai privi situatia asta.

Dar da, politia te poate lua cu forta, este inca minora