| Condrache_Marian_1989 a întrebat:

Salut, daca aleg sa merg in UE intr-o anumita tara trebuie sa cumpar cartela de acolo sa am internet? Merg datele de la noi gen Vodafone Orange telekom in UE? In afara de wifi gratis daca gasesti pe aici pe colo

23 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai 2 optiuni:

- poti activa serviciul de roaming de la furnizorul tau de telefonie si poti sa folosesti telefonul din Romania, peste tot in lume

- sau poti sa cumperi cartela telefonica din tara unde te afli, dar esti limitat la minute si date.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, in cadrul UE poti folosi in roaming datele pe care le ai in Ro gratis pana intr-o anumita masura.

| J0B0MAT a răspuns:

Da, dacă ai minute și date în roaming, ceea ce cam toate abonamentele au.Trebuie să activezi roaming-ul și ai un anumit trafic pe care îl poți folosi, apoi vei fi taxat sau poți activa diverse extraopțiuni.Trebuie să vezi exact ce oferte are rețeaua în care ești.

| Dragobeta a răspuns:

Trebuie sa ai abonament cu roaming si il activezi.
Sau cartela prepay cu o optiune de 16 euro (atat mi-au spus la Orange) unde se activeaza roamingul.
Dar daca te duci pentru mai mult timp, e mai bine sa iei o cartela de lor.

| Xox0 a răspuns:

Depinde țara. Nu în toate tarile merge cartela din România.

| mihai69 a răspuns (pentru Xox0):

Poți numi măcar una?
winking

| Xox0 a răspuns (pentru mihai69):

In UK când am fost nu mi-a mers cartela și era în UE. Cică măcar una, lol, crezi ca nu există?

| Xox0 a răspuns (pentru mihai69):

Cred ca și în Olanda mi s-a întâmplat la fel, dar vorbesc de anul 2016

| goguPatent a răspuns (pentru Xox0):

Zi ca nu stiai sa iti activezi roamingul nu ca nu mergea.

| Xox0 a răspuns (pentru goguPatent):

Vorbesc de anul 2015 și nu mergea
Ai fost și ți-a mers?

| goguPatent a răspuns (pentru Xox0):

Lool, chiar am fost in 2015 si 2016 in Olanda.
Si mi-a mers telefonul binemersi.
Si in 2014 de 2 ori in Londra fara probleme.

| Xox0 a răspuns (pentru goguPatent):

Oaaaau, bravo ție!
Păi de la ce rețea aveai/ai nr?
Ăla de Orange nu a mers.

| goguPatent a răspuns (pentru Xox0):

Am Orange din 2009
A mers bine mersi chiar si in SUA.
Deci dupa cum spuneam, nu ai activat tu roamingul.

| Xox0 a răspuns (pentru goguPatent):

În SUA mi-a mers și mie
Nu îmi spune tu mie ca n-am activat roamingul, când știu foarte bine ce am făcut, OK?
Or fi excepții, cine stie

| Xox0 a răspuns (pentru goguPatent):

Pe ce rețea ți s-a reprofilat nr in UK?

| goguPatent a răspuns (pentru Xox0):

Nee, nu ai activat tu roamingul.
Tin minte cand am fost in Olanda prima data in 2014. Eram vreo 8 persoane, cartele Orange cam toti. Nicio problema.
Tin minte, ca ne am verificat telefoanele sa putem comunica intre noi ca stateam in locuri difertite.

| goguPatent a răspuns (pentru Xox0):

Nu mai retin, O2 cred.

| Xox0 a răspuns (pentru goguPatent):

Aha, clar. Știi tu
Am fost și în alte țări și n-am avut problema, dar în astea două asta s-a întâmplat. Văd ca ești foarte convins și rigid de perspectiva ta și oricum nu dai crezare, so I’m out.
Seară bună

| goguPatent a răspuns (pentru Xox0):

Pai e simplu.
Ditamai rețeaua care merge în toată lumea și ție nu ți-a mers. Deci clar tu ai făcut ceva incorect. Adică nu ai activat roamingul.

| Xox0 a răspuns (pentru goguPatent):

N-am cu cine.
Rămâi cu asta, nene

| mihai69 a răspuns (pentru Xox0):

Mie mi-a mers foarte bine.
Probabil telefonul tău nu era compatibil cu rețeaua lor. Cum au fost unele chiar și la noi, care nu mergeau pe Digi.

| suntserios a răspuns (pentru mihai69):

Si eu am fost inainte de 2017 cand a aparut treaba cu roamingul in UE gratis si a mers perfect cartela de Orange in Olanda si UK

| Xox0 a răspuns (pentru mihai69):

Da, cam la asta mă gândesc și eu.