| maphiotul a întrebat:

Salutare
Ce idei aveti,cum si unde am putea organiza ceva frumos de Craciun?
Ca la colindat nu prea se mai mergelaughing
O sa fim un grup de vreo 9, 10 persoane.(8 adulti, 2 adolescente si un copil de 3 ani)
Exlus cabana la munte ca e prea banal
Mersi.

27 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In locul tau, as da telefoane la clienii mei din zonele unde mi-ar placea.
La tara, inca sunt mute locuri unde se tine Craciun traditional, cu colinde, veselie mare.
In asemenea loc, se gaseste si cazare, chiar la oamenii din sat (multi au case nelocuite sau doar partial folosite).

| maphiotul explică (pentru Bula):

Pai da...dar nu stiu de unde sa incep cu cautarea.
De aia am cerut aici păreri.
Ceva de genul cum spui tu ne-ar place sa simțim spiritul Craciunului.

| Bula a răspuns (pentru maphiotul):

Incepe pe regiuni: Salaj, Maramures, Bistrita, Bucovina, Sibiu, Banat, (etc.).
Cam in aceste zone sunt cele mai frumoase obiceiuri traditionale.

| maphiotul explică (pentru Bula):

Pai eu is fix la mijloclaughing
Sunt din Bistrita.
Dar nu am mai fost si nu stiu unde si cum sa caut ceva de genul, fara recomandare.
Maramures sau Bucovina ar fi ok.

| Bula a răspuns (pentru maphiotul):

:O
Te poti interesa si la gara sau autogara. happy
Si colegii, vecinii, cunostintele pot da idei bune, care cunosc locurile.
In zona Lapusului am auzit ca se tin obiceiurile

| maphiotul explică (pentru Bula):

La gara sau autogara...
La aeroport nu?

| Bula a răspuns (pentru maphiotul):

Numai daca mergi in Tara Sfanta. big grin

| sabin89 a răspuns:

Stai, că între timp poate finalizează Elon Musk proiectul de cucerire a planetei Marte.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergeti in Franta la Paris

| maphiotul explică (pentru CristiDinBucuresti):

Bună asta laughing
Am fost de foarte multe ori cu serviciul,
m-am săturathappy

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru maphiotul):

Sau la New York

| maphiotul explică (pentru CristiDinBucuresti):

Bine.
Daca vii si tu cu noilaughing

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru maphiotul):

Păi cum să nulaughing dar gratis

| dullcat a răspuns:

Cabana la munte e prea banal? Si eu care credeam ca petrecerile de acasa sunt considerate banale. laughing) Cautati o casuta traditionala de prin Maramures sau Delta pentru cazare.

| maphiotul explică (pentru dullcat):

Hm...buna idee cu Maramuresul ca e destul de aproape de noi.
Chiar ar fi fain.
Dar am nevoie de o recomandare unde, ce si cum.
Si ceva chiar traditional nu de fite

| maphiotul explică (pentru dullcat):

E prea mult de explicat de ce am exclus cabana la munte

| dullcat a răspuns (pentru maphiotul):

Eu inca nu am fost prin acele parti, dar gasiti pe net destule locatii misto:

https://www.alohotels.ro/blog/cazare-case-traditionale-romanesti

| dullcat a răspuns (pentru maphiotul):

Se intelege.

| maphiotul explică (pentru dullcat):

Am dat pe primele doua.
Prima nu e disponibila deloc, a doua nu e disponibila din 20 decembrie incolo.

| Celcestietot a răspuns:

Mergeti la un eveniment din oras: concert, reprezentatie artistica etc

| maphiotul explică (pentru Celcestietot):

Vrem ceva mai,, casual" happy

| iulia0514 a răspuns:

De ce nu cauți ceva prin apuseni sunt foarte multe familii care oferă cazare de sărbători și nici nu te jupoaie de banii au traditi frumoase mâncare bună și cel mai important odată ce le-ai trecut pragul te considera parte din familie!

| maphiotul explică (pentru iulia0514):

E buna ideea, nu zic nu.
Si nu e departe de mine.
Dar trebuie sa primesc o recomandare mai precisa.
Am mai fost in Apuseni doar la pensiuni, nu am fost la nimeni acasa.
Stii tu pe cineva acolo la care ai mai fost?
Nr de telefon etc.
Si faza e ca suntem cam mulți,
8-10 persoane

| iulia0514 a răspuns (pentru maphiotul):

Am sa dau câteva telefoane sa vad ce pot rezolva nu promit nimic ca e puțin c-am târziu de obicei se rezervă de pe la sfârșitul lunii octombrie acum e c-am pe ultima suta de metri!

| maphiotul explică (pentru iulia0514):

Ok : )

| Dragobeta a răspuns:

Pai fix cu colindatul ar fi ceva frumos. Pentru ca nu se mai merge.
Eu nu dau bani nici cersetorilor, nici celor cu mielul prin tramvaie. Dar cand ii vad pe astia de Craciun imbracati macar pe jumatate cat ar trebui sa fie si colindanda pe strazi, le dau mai mult decat merita.
Mergeti pe la rudele si vecinii vostri. Cred ca va vor deschide usile si altii daca aud ceva frumos.