| stefyii a întrebat:

De cand este legal sa folosesti petarde si cand nu mai ai voie

Răspuns Câştigător
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Petardele sunt ILEGALE in Romania si NU se folosesc, ca de esti prins cu ele ai dosar penal si posibil puscarie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Petardele sunt cam ilegale. Cel mai bine nu le folosi deloc.

| AlexisZLS a răspuns (pentru suntserios):

Intrebare stupida:Nu erau legale totusi doar pe data de 31 decembrie sau 1 ianuarie? sau am fost mintit prosteste.

| relian a răspuns:

In Ro nimic nu-i legal laughing nici sa te pisi nu-i legal. Aici in SUA is legale, doar ca se vind in afara orasului, trebuie sa ai magzie in cimp, acolo sa le tii si sa le vinzi.In general is de astea baraci in afara orasului pe linga autostrada, oricine poate cumpara, nu copiii, dar rstu orice persoana.
Insa aia vind doar cins sunt sarbatori.

In Ro alea provin de undeva, cineva detine parf de pusca si confectioneaza acele petarde, ala trebuie cumva sa justifice cea facut cu materialul exploziv. Pina la urma orice este ilegal, dar nu respecta nimeni legea laughing
E mai bine sa le faca legale, mai colecteaza guvernu ceva taxe, sa mai aibe ce fura.
Dar cum guvernantii romani is niste tantalaii, tilhari prosti, fura pensiile batrinilor si ce mai fura, decat sa faca ceva.
Guvernatii romani, cvor doar sa stea acasa, si sa fure, daca s-ar putea sa nici nu se deplaseze de acasa, cam astia is tilharii care tilharesc Romania laughing

| johnnny123 a răspuns:

Legal poți folosi doar articole pirotehnice din categoria F1, adică "articole pirotehnice de divertisment care prezintă un risc foarte scăzut şi un nivel de zgomot neglijabil şi care sunt destinate utilizării în spaţii restrânse, inclusiv articolele pirotehnice de divertisment destinate utilizării în interiorul clădirilor cu destinaţia de locuinţă".

Mai citește o dată partea aia cu "un nivel de zgomot neglijabil". Adică doar alea care fac un mic "poc" care să nu se audă nici din camera alăturată.

Pentru orice alte tipuri de articole pirotehnice trebuie să fii pirotehnician autorizat în cadrul unui eveniment autorizat.

Nu există nicio perioadă în care să se facă vreo derogare de la aceste reguli. Nici în noaptea de revelion, nici de ziua lui Tzancă Uraganu.

| ReddY25 a răspuns:

Eu știu că sunt ilegale de fapt, dar cine mai ține cont în zilele noastre?

| carevaescu a răspuns:

Cele mai multe articole pirotehnice sunt ilegale

Citeste aici
https://jurnalulnational.ro/......n-romania/