| Nikolaus a întrebat:

Salut.

Ma uitam peste niste telefoane si ma gandeam ce-ar fi sa-mi iau si eu unul mai bun (nu ca s4-ul pe care-l am nu ar fi bun) dar de data aceasta CU ABONAMENT. De fiecare data le-am luat la liber, full price dar ce-ar fi sa-mi iau cu abonament? Ei, si ma uitam la S6 si Iphone 6. Vad abonamentul costa 40 de euro / luna... Ok, acceptabil. Si acum ma gandeam:
1) Cate luni platesc?
2) Ce se-ntampla cand n-am bani sa platesc o luna sau doua? Imi ia telefonul sau ce-mi face? Stiti ca primul pret e mai mare, gen dai vreo 200 de euro cu toate ca abonamentul e 40 dar dupa ar trebui sa fie 40. Daca n-am bani ce fac?

Cam atat pentru moment happy.

4 răspunsuri:
| wolder a răspuns:

Depinde pe cate luni e abonamentul facut. poti sa faci pe un an sau doi. sau chia 6 luni.
daca n-ai banii aia nu iei telefonul. aia e prima rata gen
daca nu platesti o luna factura n.o sa mai ai minute si net si platesti luna viitoare dar cu o taxa in plus

| Nikolaus explică (pentru wolder):

Mda, m-am mai informat si mai degraba imi vad de treaba mea continuand sa iau telefoanele la liber ca asa e cel mai bine. Eu cu ratele si cu banca. Nup, nu-mi trebuie asa ceva.

| wolder a răspuns (pentru Nikolaus):

Nu-mi fac rate niciodata. Mai ales la telefon. Pt un tel de 1000 dai 1600 sau mai mult. n-are rost

| RB26DETT a răspuns:

Ia-ti telefonul la liber!
Avantaje : Nu e blocat in nicio retea [ia-l de pe un site de vanzari, eMAG, altex, quickmobile etc...]
Il poti cumpara in rate
Nu-l platesti de 2 ori, 40x24=960 euro+200 aia= 1160 euro si-ti iei versiunea de 16 gb, da, ai o gramada de treburi la abonament dar iti faci abonamentul ala fara sa-ti iei telefonul si vezi ca iesi mai ieftin asa! Sau iti iei un Asus Zenfone 2 ZE551ML pe la 1600-1800 de lei si ai un telefon foarte bun la bani 'putini' 4 gb RAM, 2.3 quad de la Intel, 32 gb memorie interna + posibilitatea de a muta aplicatiile pe SD, nu cred ca ai nevoie de functia asta la cata memorie interna si da, ai slot pentru card sd ceea ce s6 si 6/6s nu au.
La ce folosesti telefonul? Nu cred ca ai nevoie de ceva mai performant... Acum alegerea iti apartine, eu ti-am zis punctul meu de vedere despre abonament si ti-am dat un exemplu de telefon la care merita sa te uiti, eu am versiunea de pe quickmobile cu 4 gb RAM si 1.83 quad 16 gb memorie interna, pe scurt, sunt foarte multumit de el! Dar este totusi o diferenta destul de mare cand vorbim de performanta intre cel cu 1.83 si cel cu 2.3!