| MJLO a întrebat:

Vreau sa imi vand laptopul si nu stiu cat valoreaza. Imi puteti spune voi cam care ar fi pretul corect?

Operating System: Windows 8, 16-bit (6, 3. Build 9600)
System Manufacturer:, Hewlet Packard

System Model: HP ProBook 450 G1
BiOS: Default System BIOS
Processor: Intel(R) Core(TM) i7-4702MQ CPU @2, 20GHz (8 CPUs), ~2, 2GHz
Memory: 4096MB RAM
Page file: 2235MB used, 4302MB available
DirectX Versio: DirectX 11

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Uita-te pe site-uri de vanzari si vezi preturile de acolo.
Nu te lua dupa ce se spune aici. Sunt multi care vorbesc aiurea.
Parerea mea ca la 1000-1300 lei poti cere linistit pe el. Eu am gasit si cu 1500 lei dar cu garantie si 8 Gb de RAM: https://www.olx.ro/oferta/hp-probook-450-g1-ID8C77N.html#c81f081b75

| Frank51 a răspuns:

Ai uitat sa specifici placa video(daca are dedicata), influenteaza drastic pretul, asa cum este acum valoreaza maxim 600 de lei, cu placa video dedicata se duce la 900 de lei, poate 1000 daca ai noroc.

| nicu991 a răspuns (pentru Frank51):

Radeon HD 8750m si Intel HD Graphics 4600, cu care venea echipat modelul asta de laptop sunt identice ca performanță.

| Frank51 a răspuns (pentru nicu991):

Pretul bun pentru laptop-ul acesta ar fi intre 800-1100, in functie de cat de uzat este estetic, cat tine bateria, etc.

| nicu991 a răspuns (pentru Frank51):

Il trage in jos la preț RAM-ul puțin, faptul că grafica e compatibilă până la directx 11, lipsa unui SSD.
Sincer, 4GB de RAM sunt prea puțini la standardele de azi, mai ales că iși trage si grafica din ei când are nevoie.

| Frank51 a răspuns (pentru nicu991):

Corect. Dar tin sa te contrazic, eu am tot asa un i5 4200h + gtx950m si imi duce orice joc casual(csgo, gta5, chiar si shadow of tomb raider), dar intr-adevar eu am 8gb ram.

4GB ddr3 costa 70 de lei, un ssd costa 100, este vorba de 170 de lei diferenta deci cu 1000 de lei il poate vinde, evident ar fi de preferat sa il puna cu 1100 ca sa poata negocia.

| cristimihailov a răspuns:

La 4gb de ram, nu prea ai ce face cu el.

Ia un pret de la amanet si mai adauga un pic si incearca sa il vinzi.

| Cksihja a răspuns:

Nu cred că-ți poate da nimeni un preț exact, ai omis o mulțime de detalii mai mult sau mai puțin importante. Nu ai specificat ce spațiu de stocare are nici starea bateriei, porturile tipul de display. Dacă scrii așa ceva pe un site de vânzări nu se uită nimeni când vinzi trebuie să știi ce vinzi și să-ți cunoști marfa astfel toți oamenii o să te ia de fraier.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Cksihja):

Starea bateriei, ecranului, numarul de ore de utilizare/baduri ale hardului. In principiu pana in 800 RON.

| PrajituricuL1977 a răspuns:

Undeva la 300-400 lei maxim.M-ai mult nu merita, deoarece iti poti lua laptopuri mult mai bune la 500-800 lei de la un amanet.