| RomanCosma1 a întrebat:

Salut,de curând mi-am luat un PS4, dar când sa îl conectez la un monitor, îmi dau seama că merge numai rezoluția de 480p, când schimb pe una mai înaltă, ecranul face flickering, chiar și pe 720p!

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Adaptorul tau cred ca este invers, adica HDMI la VGA.
Aceste adaptoare sunt sensibile la tensiunea de alimentare, mai exact la filtrarea tensiunii. Daca tensiunea de alimentare nu este perfecta, atunci pot aparea diferite perturbatii, cum este si flickering (problema greu de rezolvat, chiar si pentru un electronist bun).

Recomandarea mae este sa folosesti monitor cu intrare hdmi.
Nu degeaba PS4 are iesire video prin hdmi.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cablurile defecte mufele proaste, cumpără ti cabluri noi sigilate si după aia fă proba sa vezi diferenta.

| VoidEternal a răspuns:

E cu siguranță de la adaptor.

| HTH a răspuns:

Verifica mufa HDMI, poate are ceva pini indoiti.

| RomanCosma1 explică (pentru HTH):

Am incercat la un TV, și mergea fara probleme, dar acolo aveam hdmi, la monitor am adaptor VGA la hdmi!

| HTH a răspuns (pentru RomanCosma1):

Ooo, pai se pierde in adaptor atunci. Fa cum spune "Bula" mai jos, conecteaza un ecran cu cablu hdmi si se rezolva.