| simina96 a întrebat:

As avea nevoie de o recomandare. Doresc sa achizitionez un laptop bun care sa se incadreze in 3050 lei. Eu nu ma prea pricep, in principal ma intereseaza sa navigheze rapid pe internet (Youtube, Facebook, filme, etc) si sa aiba un procesor cat de cat ok ca sa ruleze cateva jocuri (gen din acelea de pe Facebook, nu nu stiu ce jocuri foarte performante). Am vazut o gramada de oferte pe pc garage de exemplu, dar nu stiu care ar fi mai potrivit, sa nu cumva sa imi iau vreo teapa. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Pe la 3050 gasesti laptopuri care ruleaza jocuri-jocuri, nu doar acelea de FB.

Pentru cele de FB, ajunge grafica integrata.
Pentru uz general si un laptop rezistent in timp, e bine sa iei ceva cu 4 nuclee, si la minim 2, 3 GHz pe nucleu.
Adica procesor Intel 8300H.

https://www.pcgarage.ro/......nyx-black/

Acesta e mult mai mult decat ai nevoie, (din prisma placii video dedicate ma refer, cu care poti juca jocuri pretentioase, nu doar cele de FB)
procesor 8300H
8GB RAM ddr4
GTX 1050
HDD 1 TB
ecran 15 inch, cu rezolutie 1920x1080 (adica FullHD)

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Ar mai fi si varianta cu putin spatiu de stocare (SSD in loc de HDD), insa care poate fi accesat mult mai rapid, si face Windowsul sa porneasca in 8-9 secunde (si la programele pretentioase precum cele de editare foto-video la fel, se reduce timpul de pornire)
insa un laptop echipat cu procesor 8300H si SSD de doar 256GB, costa aproximativ 3200.

Un SSD se poate adauga oricand pe viitor, insa procesorul nu il mai poti schimba, fiind nevoie sa cumperi un laptop nou atunci cand nu te mai multumeste.

Chiar si fara placa video dedicata, tot pe la 3200 gasesti 830H + SSD.

| simina96 explică (pentru NLS):

Multumesc de recomandari! Am mai avut Lenovo si am fost super multumita de el. Poate merg pe varianta asta, ma tenteaza. Sa vad ce recomandari mai primesc.

| NLS a răspuns (pentru simina96):

Brandul conteaza doar atunci cand compari Asus, HP, Lenovo, Dell, Fujitsu, Razer, sau fostele Sony... cu restul: gen Allview, sau mai stiu eu ce.
De MSI nu am amintit, pentru ca personal nu imi prea plac, insa sunt si ei in prima categorie, undeva mai la coada.

In rest conteaza pretul, raportat la ce piese sunt inauntru.
Un laptop cu 3000 e mult mai ok decat unul cu 1500 din toate punctele de vedere, incepand de la piese mai puternice, si pana la racirea mai buna (foarte importanta la un laptop.)
Si un procesor la 2, 3 GHz e net superior unui 8250U sau 8265U.
E cu 25-30% mai rapid, lucru pe care il vei simti nu acum la inceput, insa in timp da.
Tot ce il lipseste acum variantei recomandate de mine e un SSD de 256GB, pe care il vei putea adauga ulterior.

Am cautat si pe eMAG, si tot la fel, cel mai ieftin model cu 8300H si 8GB RAM vine si cu placa video dedicata (desi tu nu ai avea neaparata nevoie de una atat de puternica) e acest Lenovo, insa cu 200 RON mai scump.

https://www.emag.ro/......D1WDFVBBM/

6 răspunsuri:
| ynexistenta a răspuns:

Https://www.emag.ro/......gust-2019/ sunt oferte buna acum.cauta aici.

| Robeeert1 a răspuns:

Îți recomand din inimă (am luat și eu și sunt suuuper mulțumit) de pe eMag Asus VivoBook S15. Au mai multe configurații începând de pe la 2000 de lei până la 4000 de lei. La 3000 de lei găsești cu procesor i5 de cea mai nouă generație deci e perfect pentru Social Media ba chiar și mai mult de atât. Tot la banii ăștia gasesti o versiune ce vine cu GeForce MX130 ca jocurile să ruleze perfect. Modelul care se încadrează in ce am spus mai sus este: Asus VB s15 S530UF(2999 lei). De asemenea sunt extrem de frumoase laptopuri le astea. Eu am luat o versiune la 3500 și sunt mai mult decât mulțumit.

| simina96 explică (pentru Robeeert1):

Multumesc de recomandare!