| Răzvănykă a întrebat:

Oare celelalte orientari sexuale sunt o eroare a evolutiei sau pur si simplu exista diversitatea naturii? Vreau explicatii stiintifice, nu fantasmagorii.

7 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Daca te-ai informa ai afla ca si in randul animalelor exista asa ceva, dar nu este nimeni impotriva lor, pe cand la noi, gata, orice diversitate e prilej de scandal, de facut tabere, ca ulterior sa izbucneasca un razboi social. laughing

| GabiDumitrescu a răspuns:

Sint devieri normale. Orice normalitate are abateri in anumite limite. Vei intilni comportamente gay si in rindul animalelor. La oameni, e ceva de genul 1%, fie ca e promovat cu fervoare pe TV, fie ca e pedepsit cu moartea.

| StoicAnalysis a răspuns:

E o abatere psihologica.
Nu sunt facute suficiente studii despre asta, tocmai de aia exista campanii LGBTQ+ sau alte dracovenii din astea, pentru ca nu a pus pana acum un om de stiinta belengherul pe masa, sa spuna clar, ca este ceva eroare stintifica a speciei.
In mod normal daca conspectezi viata din jurul tau, ai sa constati din punct de vedere biologic ca exista doar doua sexe. Masculin si feminin. Clar exista si erori genetice cum ar fi : hermafroditii, dereglari hormonale sexuale, si alte deformari sexuale.
Asadar, ar fi o imbecilitate totala care din pacate vad ca ia amploare, sa inventezi tu mai multe sexe pentru fiecare eroare a naturii pe care o vezi pe strada.
Omul, ca majoritatea animalelor, a fost conceput in doua sexe pentru reproducere. Ca se mai freaca barbat cu barbat sau femeie cu femeie, asta e strict alegerea lor psihica. Au vazut ei ca merge si asa, si i-au dat pe repede inainte laughing
Viata e mult mai simpla decat ne-o imaginam, doar ca mereu se vor gasi altii sa o complice cu diverse pareri, teorii, propaganda, credinte, etc.

| Lupică27 a răspuns:

Sunt erori ale naturii. Pe bune, chiar crezi ca e nevoie de explicatie? Deschide orice carte de anatomie sau biologie si o sa te convingi.

| randomuser009 a răspuns:

Ar putea fi doar psiholog, daca vrei sa intelegi de ce:
Sunt studii facute pe asta, de ex facute pe gemeni, si iesea ca si in familii cu copii gemeni, existau cazuri de copii cu orientari sexuale diferite.
Oamenii de stinta, or zis atunci, nu ca ADN ul nu are treaba, ci ca sunt mai putine gene decat se gandeau ei, cu toate, ca nici ei nu stiu cate(ei vor sa creada ca genetica are o legatura, pentru ca sa nu fie problema ca e datorata numai probelmelor mediului de viata, si a psihologiei personale), si tot timpul pun problema, daca noi ne putem alege sexualitatea, ca argument pentru care ei cred ca e data de genetica, pentru ca nimeni nu alege de cine e atras, si mai e si faptul ca se intalneste si in regnul animal, si atunci e mai putin probabil, sa dam vina doar pe psihologie, dar inca e posibil. Dar mediul de viata, cu tv, cu persoanele din jur, cu oamenii la care ne uitam, de ex, unele persoane au de la anumite desene anumite crush uri cand erau mici, care le dezvolta in sexualizare, omul cand se uita la alte exemple, poate i se schimba gusturile, depinde si de modul in care se vede el pe sine, si alti factori.
Poti crede ca intra si un pic de ADN, nu schimba cu nimic faptul ca orice ai face e si un factor psihologic prezent, doar ai scadea proportia importantei celor 2 factori in alegerea sexualitatii.
Exista si studii care au aratat posibilitatea unui grup de gene, dar studiile sunt foarte complexe, si nu sse poate informa ca ceea ce s-a descoperit chiar ar avea un rol in dezvoltarea sexualitatii, practic, ori este i nu se stie, dar rolule mai limitat, ori genele nu au treaba
la fel si hormonal, desi practic, sansele ca acesti factori sa nu aiba nici un rol e foarte mic, si atunci mai bine ei pluseaza ca au un rol cat de mic, decat de loc.
Pana la urma putem numai extrapola, si sa nu acceptam nici una, oricare din variante, sau chiar ambele.

| terry11 a răspuns:

Asa cum spune un alt raspuns sunt niste abateri psihologice.
Hai sa o luam de la 0 si sa ne gandim la functiile unui organism care sunt: nutritie, relatie, reproducere. Daca toti din cei 8 miliarde de oameni de pe pamant ar fi homosexuali intr-o suta de ani rasa umana ar disparea. Este o sfidare a legilor naturii sau cel putin o incercare.
Aceste presupuse orientari sexuale vin din traume sau lipsuri care nu vor fi umplute cu o orientare sexuala diferita fata de cea de la mama natura.
Pe langa stiintific nu este nici biblic. Biblia e luata in ras in ziua de azi deci cum ai avea asteptatea de la societatea lgbt sa fie indeajuns de open minded incat sa urmeze niste invataturi benefice old school care ar umple cu adevarat neajunsurile pe care le au.
Sper ca te am ajutat

| Răzvănykă explică (pentru terry11):

Daca toti ar fi...dar nu sunt.