| Laura_Imbuzan_1971 a întrebat:

Moartea e dureroasa? Stiu ca nu are cum sa-mi raspunda nimeni ca toti sunteti vii, dar stiintific vorbind...o fi durere mare atunci cand mori?

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Depinde cum mori, unele morti pot fi fara senzatii (de exemplu sufocare intr-o atmosfera de azot pur), altele pot fi foarte dureroase (mai ales fara morfina).

| relian a răspuns:

Daca nu suferi de ceva boala, lenta, atunci nu doare cand mori, pur si simplu te duci nici nu simti cum si cand laughing

Este daca ai experiemntata vreodata, atunci cand mergi la doctor pentru ceva operatie si trebuie sa te adoarma, cam asa si mori, asta daca nu ai boli, ori accident care sa doara.

Este ca si cum adormi, asta daca nu ai fost adormita niciodata de ceva medicamente.

| johnnny123 a răspuns:

Depinde ce înțelegi prin "moartea e dureroasă?".

"Moarte" înseamnă încetarea funcțiilor vitale. Deci, strict vorbind, "moartea" în sine nu e dureroasă.
Dacă te referi la ceea ce simți când te apropii de momentul decesului, atunci evident că nivelul durerii depinde de cauzele care duc la deces. Una este să mori subit în somn, alta este să fii împușcat în stomac.

| LaviniuA a răspuns:

Sunt putini care stiu asta. Totusi unii isi mai amintesc din vietile trecute chestioare happy
Cica ar fi nedureroasa la batranete, dar cine stie...

| PufuletiStarNesarati a răspuns:

Eu am murit de cateva ori in viata mea lunga ( am 402) ani, depinde cum mori, o data mi-o cazut un anvil in cap, apoi aia mo durut tare, da cand o dat trenu o fost ok ca nu am mai apucat sa simt nimic.