| anonim_4396 a întrebat:

"Fii dragut cu tocilarii. Exista sanse sa ajungi sa lucrezi pentru unul dintre ei" Bill Gates. Credeti ca citatul asta vine din experienta proprie? A fost Gates un tocilar? Voi ce parere aveti despre tocilari?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din cate stiu Bill Gates nu a facut facultate sau ceva de genu', stiu ca el era oferit ca exemplu ca nu trebuie sa inveti bine la scoala ca sa ajungi sa ai bani.
Oricum, sunt perfect de acord cu citatul.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

La mintea ta cei care termina o facultate se numesc tocilari.

21 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Bill Gates este o dovada vie a faptului ca inteligenta este mai presus de pseudointeigenta, adica de cei ce memoreaza ca PC-urile informatia si dupa o reproduc.

| Narcis2007 a răspuns:

Tocilarii sunt cei care inavata mult nu neaparat pe dinafara. Cred ca Gates a fost un "tocilar".Am o parere buna - foarte buna despre ei

| sublime89 a răspuns:

Bill Gates nu a fost "tocilar". A fost si este un om foarte interesat sa cunoasca cat se poate de mult despre lumea in care traim. A fost asa cum ar trebui toti oamenii sa fie.

| BiuL a răspuns:

Probabil ca da. Nu am nici o parere despre tocilari.

| ErrorFound a răspuns:

Bill Gates nici n-a facut facultate.
Probabil a auzit-o de la Steve Wozniak. laughing

| Exilee a răspuns (pentru ErrorFound):

A facut facultate, insa nu si-a finalizat studiile.

| ErrorFound a răspuns (pentru Exilee):

Si pentru tine asta inseamna ca a facut-o? happy

| HueyFreeman a răspuns:

Sensul cuvantului "nerd/geek" (aceste doua cuvinte sunt totusi la fel de diferite, chiar daca sunt folosite ca sinonime) este foarte diferit de sensul cuvantului "tocilar", desi cel din urma este oferita ca traducere pentru cel dintai. Da, Bill Gates a fost (si inca este) un astfel de geek, dar nu a fost un tocilar.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mi se pare că vorbea pe limba golănașilor, e o ironie. Cel din urmă, lăsat în colț de către turmă, va fi cel dintâi.

Eu știu că „tocilar" are alt sens: cel ce învață o lecție pe dinafară, fără să priceapă ceva din ea. Adică doar „lărgesc creierul" dar, dacă nu ai cu ce să umpli, e degeaba. Și să-ți și rămână, pentru că din atâtea informații inutile pe care le ai stocate, nu o să-ți vină una instant în minte, nu te interesează.

Doar că acei copii nu știu să facă diferența, sunt pe modul teribilism irațional și au o dorință de a ieși în evidență, probabil pentru a suplini ce nu li s-a oferit sau din cauza educației de acasă ce i-a scos mult prea ușor influențabili.

Bill Gates? Deloc. A fost chiar foarte inteligent și original.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Parerea mea despre tocilari este ca n-au altceva de facut si invata de plictiseala.

Eu vreau sa dau la psihologie. Ma ajuta inductia matematica sa scot pe careva din depresie? Ma fac fazele meiozei un bun ascultator? Pana acum n-am vazut cazuri.

Apropo, cea mai buna scuza a tocilarilor este termenul de "cultura generala". Cu aia castigi, folosind-o in totalitate, doar daca stai toata viata pe la "Te pui cu blondele" sau joci "Conquiztador".

| JucărieLEGO a răspuns:

Cred ca se referea la nerd in sensul de geek...computer geek, mai ales acum, cand e foarte relativ la ziua de azi. Dar nu numai. Tocilarul de azi e ala care e foarte axat pe cariera, nu ii plac petrecerile, distractiile, nu umbla dupa gagici, nu apartine unei turme. tongue De ar fi toti asa love struck

| Inferno a răspuns (pentru JucărieLEGO):

Ar trebui sa-i contactezi pe cei de la Academia Romana sa modifice acceptia daca stii mai bine decat DEX-ul.

| JucărieLEGO a răspuns (pentru Inferno):

De fapt, am dat o explicatie mai buna in contextul potrivit. Dar la ce pseudointelectual ramolit (utilizator avansat de Wikipedia, Google Translate si DEXonline) esti tu pe acest site, normal ca nu poti pricepe si iti place sa te bagi in "z"eama, doar ai un obicei din asta. N-ar fi prima data cand te supui celebrului proverb: inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

P.S. http://en.wikipedia.org/wiki/Nerd
Sau incearca si dictionarele mai "urbane"(computer geek), caci doar de sensul ala e vorba in context.

| Mystyk a răspuns:

Tocilar/tocilara? O eticheta de **** pusa de alti copii frustrati sau cel putin gelosi pentru ca ei nu au destula vointa sau ambitie pentru a ajunge la niste performante inalte. Invatamantul scolar din zilele noastre, dupa parerea mea, e varza. Profesorii, in loc sa ii evidentieze pe cei care au cunostine, ii scot in evidenta pe cei care creeaza probleme. Diferenta dintre unu care s-ar numi "tocilar" si altu care face numai probleme e ca acel copil care face necazuri va fi mereu mai in atentie decat cel care exceleaza la anumite discipline. Intr-adevar sunt unii profesori care incurajeaza invatatul si chiar se vede ca vor sa ii faca pe elevii destepti sa se afirme mai departe, dar si acestia (profesorii) sunt putini, din pacate.

| Inferno a răspuns (pentru Mystyk):

Domina, termenul tocilar are o acceptie foarte comprehensibila, ca sa spun asa. Trebuie doar sa cautam in DEX pentru a intelege,iar daca suntem mai incomprehensivi din fire, citim de doua ori, pana ne intra bine in cap definitia.
Dar cand cultura este facuta dupa comediile americane, in care tocilarul este reprezentat intr-un mod specific, sigur ca apar contradictii.

| wasambi a răspuns:

Salut. happy Nu chiar, Bill nu avea fizionomia unui tocilar, desi era mai inteligent. Era destul de sociabil...

| TeoPT a răspuns (pentru wasambi):

Îmi place că vorbești de fizionomie și spui că era sociabil.

| Inferno a răspuns (pentru wasambi):

TOCILÁR, -Ă, tocilari, -e, s. m. și f. 2. Fig. Elev sau student care își învață lecțiile pe dinafară, în mod mecanic; bucher.

| wasambi a răspuns (pentru TeoPT):

L-am folosit legandu-ma de infacisarea clasica a unui tocilar, daca e chiar atat de greu de interpretat.

| TeoPT a răspuns (pentru wasambi):

Ai descris cuvântul "fizionomie" printr-o trăsătură de caracter. Asta e ironia sorții.