| Blazex a întrebat:

Bună ziua!
Dacă în barajul de promovare pentru Liga 2 indiferent dacă este semifinala sau finala şi meciul se termină de exemplu 1-1 după scor final tur şi retur bineînțeles după meciul de retur la final va fi prelungiri 2×15 de minute şi lovituri de 11 metri dacă este egal şi după prelungiri sau goluri marcate în deplasare sau cum se va decide câştigătoarea?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca dupa ambele meciuri rezultatul este egal, atat ca puncte, cat si ca goluri, atunci se joaca prelungiri.
Daca si dupa prelungiri este tot egalitate atunci se executa lovituri de departajare de la 11 m, cate 5 de fiecare echipa, pana una dintre echipe castiga cu cel putin un gol.
Daca si dupa aceste 5 lovituri persista egalitatea atunci se executa cate o lovitura pana ce o echipa marcheaza si cealalta rateaza.

3 răspunsuri:
| Cipi1212 a răspuns:

Bună, Nu mai contează golurile marcate în deplasare. Astfel că în cazul în care este egalitate între cele două echipe se recurge la prelungiri 2 reprize de 15 minute. Dacă egalitatea persistă după cele 120 de minute, vor fi lovituri de departajare de la 11 m. Aceste lovituri de departajare vor dura până când o echipă va fi în avantaj.