| Alex00615 a întrebat:

Buna seara,

Pentru cei care practica ciclism de performanta sau care au cunostinte in acest domeniu, imi puteti spune, va rog, ce se poate lua pentru a mari rezistenta la pedalat? Practic sunt curios de ce as putea folosi drept "combustibil" pentru o bicicleta non-electrica pe langa un stil de viata sanatos si odihna. Ma intereseaza practic sa pot pedala cat mai multe ore atunci cand am liber de la munca si daca mi-ati putea trimite si niste link-uri, as aprecia si mai mult

Răspuns Câştigător
| liviuh a răspuns:

Cred ca nu ar trebui sa mergi pe suplimente inainte sa incerci in mod natural sa iti cresti rezistenta la efort fizic. Iar rezistenta o cresti efectiv facand efort fizic, adica in cazul tau sa pedalezi.

Incepe cu trasee de distanta mica si apoi usor usor creste distanta pe care o parcurgi pedaland.

| Alex00615 explică (pentru liviuh):

Imi dau seama, pai am deja niste rezistenta, am si trasee realizate chiar de 40 de km dar inca sunt destul de la inceput, de aia am si zis sa intreb, practic sunt curios daca pot macar sa imi dublez rezistenta

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Exersare cat mai multa, urcand fortat dealuri.
Schimbatorul de viteze sa folosesti in pozitie de drum orizontal.