| tonyc7 a întrebat:

Buna, TPU. Am observat ca oricat de confidential ti-ai face contul de Facebook, data crearii contului tot e vizibila, se poate vedea la orice utilizator.
Totusi stie cineva vreo posibilitate de a nu mai fi vizibila (macar pentru persoanele care nu se afla in lista de prieteni)?
Dau funda pentru raspunsul ajutator.

15 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Sfatul meu este sa nu te increzi niciodata in securitatea de pe internet. Facebook mi se pare o aplicatie de "umplutura", in sensul ca nu-si bate capul cu toate solicitarile membrilor ei (mai ales ca sunt extre, extrem de multi; unii au atat conturi personale/fizice cat si de firma).

Răspuns utilizator avertizat
| helpforyou a răspuns:

Nu este posibil să ascunzi data creării contului tău de Facebook pentru toţi utilizatorii care nu sunt în lista ta de prieteni.

Data creării contului tău este afişată în profilul tău public, care poate fi accesat de orice utilizator de Facebook, indiferent dacă ai adăugat sau nu persoana respectivă în lista ta de prieteni.

| tonyc7 explică (pentru helpforyou):

Daca poti ascunde pozele, postarile si detaliile personale, de ce nu poti ascunde si data crearii contului? Care e explicatia?

| helpforyou a răspuns (pentru tonyc7):

Nu am nici o explicatie. Nu mi-am pus problema ca data creeri contului sa nu fie publica. Dar fiecare are motivele lui, deci este ok sa iti doresti asta.

Incearca sa le dai un mesaj si poate o fac ei din sistem.

| tonyc7 explică (pentru helpforyou):

Nu am un motiv anume, e doar curiozitate. Daca e vorba de confidentialitate, atunci sa fie una deplina, nu partiala.

| helpforyou a răspuns (pentru tonyc7):

Aha, cam trebuie sa-ti dau dreptate.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Vrei confidențialitate,? Delete Facebook.

| tonyc7 explică (pentru DeMicUnCălător):

Daca fac asta, automat ma izolez de lume!

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru tonyc7):

Eu mi-am șters contul de Facebook de patru ani și nu mă simt izolat deloc. Dimpotriva, simt că m-am descotorisit de o mulțime de prieteni falși sau străini pe care nu i-am intălnit niciodată.
Familia și prietenii, au numărul meu, iar p-al lor

| tonyc7 explică (pentru DeMicUnCălător):

Vbesti serios? Si cum poti trai fara Facebook, cand toata lumea are?

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru tonyc7):

Cum pot trăi fără Facebook? La fel cum am trăit și înainte de Facebook

| tonyc7 explică (pentru DeMicUnCălător):

Nu cred ca vei rezista mult timp fara Facebook... Pentru ca toata lumea are, inclusiv 99% din cunoscutii tai.
Iar sa nu mai fii prezent pe Facebook e ca si cum nu mai existi pentru ei. Deci o sa revii tu mai devreme sau mai tarziu/...

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru tonyc7):

Tigara face rău și majoritatea prietenilor mei fumează, Eu m-am lăsat, am 7 ani de cănd nu mai fumez. Dacă cineva mă intreabă acum, intre țigară și face care face mai mult rău,. Tigara-i la pitici.

| Danny28 a răspuns:

Nu ai ce face. Facebook este o retea de socializare moarta. Toate aplicatiile detinute de Facebook (Messenger, Instagram si WhatsApp) sunt extrem de buguite si nesigure, te poti trezi cu contul blocat fara niciun motiv. Nu iti bate capul cu mizeria aia.