| Anisoara1993roberta a întrebat:

Buna! Cum pot face o poza de 2 MB de exemplu sa o fac de 5 MB? Așa îmi accepta doar( site-ul). Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Incarci imaginea in IrfanView, sau in XnView MP (ambele gratuite)

https://www.irfanview.com/

https://www.xnview.com/en/xnviewmp/#downloads

In IrfanView unealta de care ai nevoie se numeste Resize/Resample, si o gasesti in meniul Image.
Sau apesi direct CTRL+R cand esti in imagine.

In VNView MP, gasesti unealta Resize direct in bara rapida de instrumente, dupa ce deschizi o imagine.

https://imgur.com/vuvBg6C

si setezi o rezolutie mai mare.

Daca imaginea ta are 1920*1080 pixeli, setezi 2560x1400 de exemplu sau chiar mai mult.
In aceeasi fereastra, poti de asemenea, sa cresti DPI-ul (numarul de puncte per inch), de exemplu de la 300 la 400, sau de la 150 la 300, etc.
In XNView se numeste Resolution (pixels /inch).

Asta va face ca marimea fisierului sa creasca.
Apoi o salvezi cu Save As, ii dai alt nume, sau o depozitezi in alt loc pe disc.

! _! Insa ma indoiesc ca iti cere expres o imagine care sa ocupe (fix) 5MB.
Cel mai probabil scrie acolo ca sa fie cel mult de 5MB (nu mai mare de atat).

PS: chiar si asa, cu ce am scris mai sus, e extrem de greu sa o faci sa ocupe FIX 5MB.
Presupun ca ti se cere o imagine care sa NU fie mai mare de 5MB, deci o poti lasa in starea actuala, ca va fi acceptata.

| Anisoara1993roberta explică (pentru NLS):

Îmi cere să aibă mai mult de 4 MB. Mulțumesc am sa incerc azi

| doctorandus a răspuns (pentru NLS):

Sincer, websiteuri care iti impun sa fie mai mica decat 4 MB am intalnit. Websiteuri care-ti impun sa fie mai mare de 4 MB n-am intalnit niciodata.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Incarci poza intr-un editor si o salvezi cu rezolutie mai mare (ceea dorita).
A nu se confunda rezolutia (5 megapixeli) cu marimea fisierului (masurat in megabaiti)!

| Bula a răspuns (pentru Bula):

Nu cumva zice ca, fisierul sa aiba marimea pana la (up tu) 5Mb?

| Anisoara1993roberta explică (pentru Bula):

Îmi cere mai mult de 4 MB să aibă. Mulțumesc

| Bula a răspuns (pentru Anisoara1993roberta):

Copiaza aici mesajul exact sau fa un screenshot, incarca-l undeva si da-ne un link la el.