| paulneamtu a întrebat:

Am primit si eu mesaj dala cu mesagerie vocala. Am intrat pe un link vreo 5 secunde apoi am iesit. Sunt hecuit sau am scapat ca n-am stat mult? E vreun mod de a afla?

Răspuns Câştigător
| AIeXxX a răspuns:

Cel mai sigur e să schimbi parola la contul ala de pe care ai intrat. Dacă n-ai descărcat nimic sau nu ai introdus nici-o informație nicăieri acolo unde ai intrat, atunci ești în siguranță

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, nu conteaza cat ai stat, conteaza ca ai accesat linkul ala si le-ai confirmat lor care este adresa de IP, emeiul si ce date personale s-au mai trasnmis inapoi, cand ai accesat linkul.

Tie chiar nu ti-a epxlicat nimeni pana acum, sa nu accesezi nici un link pe care-l primesti prin email, mesagerie sau pe telefon?

| paulneamtu explică (pentru Violleta2022):

Ma gandeam ca face un prieten vreo farsa si mi trimite po**o. Nu credeam ca pot sa-mi ia email doar ca am dat click pe un site. Nu trebuie sami ceara sa bag eu adresa ca sa mi o ia?

| mihai69 a răspuns:

Eu aș recomanda și un reset to factory la telefon, ca să reinstaleze tot și să fie ca nou, în caz că a intrat un troian sau o aplicație de spionat direct la accesarea acelui link.

| gabicoo a răspuns:

După ce atacul a fost semnalat pe toate canalele media tu ai accesat acel link?
Te anunț că nu ai voie sa bagi o sârmă în priză! Vreau să văd dacă o vei face!

| paulneamtu explică (pentru gabicoo):

Nu prea am timp de media. Sarma in priza te omoara? Credeam ca doar te pisca putin.

| raMLesS a răspuns:

Nu, nu esti hecuit:
https://youtu.be/wyGGl6YDTtk

| RxTx a răspuns:

Și eu am primit

| RxTx a răspuns:

Și eu am primit :"Aveti un nou mesaj voca l de la m e dic ul dumn e avoastra bohten.africa/msm/? 88e8zrxti-160G8zjc ye.
"

| RxTx a răspuns:

Resetează telefonul la setările din fabrică rupe cardul de credit sau de debit mergi cu el la banca rupt și doinele să îl oprească pe ăla și să îți dea altul nou nouț costa doar 14 lei
Și gata acum îți instalezi și tu un antivirus Malwarebytes

Și altă dată nu mai salva datele de la cardul tau de credit in telefon

Sau daca ți-ar mai întâmplă să dai click pe link-uri ciudate da reset din fabrică la telefon
Înainte să achiziționezi orice cu vreun card bancar de pe telefonul respectiv!

| goguPatent a răspuns:

Nu conteaza cat ai stat, conteaza ce a reusit link ul ala sa faca, sau ce tip de virus era. Daca ti a instalat ceva in telefon e posibil ca datele tale din telefon sa fie compromise. Daca era un link de tip phising si nu ai completat nimic acolo nu prea ai ce sa patesti.

| sparklingqueen a răspuns:

Doar daca nu ai instalat aplicatia sau ai completat un formular cu date personale nu ai vreun malware/datele bancare sau personale sunt furate.Multa sanatate.