| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara. Am prajit și mi-a sărit ulei încins pe mana pe interiorul mâinii. Ce pot sa fac ca sa îmi treacă? Multumesc

Răspuns Câştigător
| FlosKa a răspuns:

Îmi pare rău să aud că ai avut un incident neplăcut. Pentru arsuri minore cauzate de ulei încins, poți urma acești pași:

1. Răcirea rapidă: Începe prin a-ți răci zona afectată. Păstrează mâna sub apă rece (nu foarte rece) timp de cel puțin 10-15 minute. Acest lucru ajută la reducerea durerii și împiedică arderea mai profundă.

2. Curățarea: După ce ai răcit zona, curăță ușor zona cu apă și săpun neutru pentru a preveni infecțiile. Fă acest lucru cu grijă pentru a nu irita pielea afectată.

3. Aplicarea de unguente sau loțiuni: Dacă ai disponibile, aplică o cremă sau gel pentru arsuri ușoare. Poți folosi aloe vera sau o cremă specială pentru arsuri care conține lidocaină pentru a ameliora durerea.

4. Protejarea zonei: Acoperă zona afectată cu o compresă curată și non-adezivă. Acest lucru ajută la protejarea pielii de contaminanți și poate preveni frecarea.

5. Evitarea rănilor deschise: Încearcă să eviți spargerea sau deschiderea veziculelor dacă acestea apar. Ele oferă o barieră naturală de protecție.

6. Medicamente pentru durere: Dacă durerea este intensă, poți lua un analgezic sau antiinflamator oral conform indicațiilor medicului.

Dacă arsura este mai severă sau prezintă semne de infectare (roșeață extinsă, puroi, febră), este important să consulți un medic sau un specialist în arsuri. Pentru arsuri mai grave, ar putea fi necesară evaluarea medicală și tratamentul adecvat.

Te sfătuiesc să acorzi atenție mâinii tale și să urmărești starea pielii în următoarele zile. Dacă apar semne de agravare sau infecție, nu ezita să consulți un profesionist medical.

6 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Si mama a folosit de multe ori metoda cu ulei si sare la astfel de mici incidente in bucatarie.Nu s-a umflat si nu i-a ramas semn.Cine poate explica cum functioneaza? In mod normal nu este recomandat sa pui ulei pe arsura fiindca blochezi caldura acolo.

| Zedge a răspuns (pentru dullcat):

E un leac vechi, nu știu mecanismul din spate dar funcționează.

Răspuns utilizator avertizat
| Zedge a răspuns:

Pune ulei de floarea soarelui și sare, o sa usture puțin, dar îți va trece și nu rămâne nici cicatrice.