| valentino52 a întrebat:

Am si eu nevoie de niste retete de cozonaci sau mai bine zis un sfat sa ramana foarte foarte moi cateva zile. Am o firma si un laborator de cofetarie si de Paste preconizez ca voi avea comenzi foarte mari cum am avut la Craciun.
Majoritatea au zis ca vor ridica comanda in Ajunul Craciunului pe 24 decembrie. Neavand capacitate de productie foarte mare si cum majoritatea clientilor veneau sa ridice cozonacii la ora pranzului, ne-am apucat de ei pe 22 si 23 decembrie. Putini sunt cei care au zis sa ii sunam cand ii scoatem si vin sa ii ridice calzi. Indiferent de situatie, cozonacul va fi taiat si mancat in ziua de Craciun, deci va fi rece. Cozonacii sunt facuti in mod traditional, fara aditivi sau alte E-uri. Tocmai de aceea cand se racesc, unii clienti au zis ca par vechi.
Cozonacii care ii cumperi din magazin sunt facuti si cu o luna inainte! Dar contin niste prafuri ceva care ii tin moi. Absolut toti indiferent ca ii iei de la vreo patiserie, brutarie sau supermarket. Si mie imi plac tot aia din comert gen Pannetonne cu portocale si inveliti in ciocolata si sunt extrem de moi parca au fost facuti acum o ora dar ei de fapt au 6 luni vechime.
As dori sa stiu ce praf se pune in cozonaci de raman asa moi? Cofetaria mea nu e axata pe produse bio, cum mai niciuna nu este, desi eu folosesc in general oua adevarate in loc de praf de oua, lapte adevarat in loc de lapte praf, ciocolata adevarata cu peste 50% cacao nu cicolata de menaj care are nici 10%, frisca lichida de origine animala nu vegetala (nimeni nu face asa ceva ca e scumpa) si unt in loc de margarina. Gusturile oamenilor sunt altfel si putini sunt cei care zic da e bun ca e natural daca cozonacul rece nu se topeste in gura. Ei sunt gustosi si foarte moi cand sunt calzi. Atunci cand se racesc nu se intaresc de sa nu ii mai poti manca, pentru cei obisnuiti sa manance ca la bunica sunt exact asa. Dar pentru cei care sunt obisnuiti cu cei din supermarket, li se pare ca este cam "vechi" desi cozonacul are doar 2 zile de cand a fost produs! Scuzati postul kilometric dar se apropie sarbatorile si ar fi bine sa gasesc o varianta, sa fie si clientul multumit cand taie cozonacul la masa de Paste si mananca din el si in prima zi, si a 2a zi, si de ce nu si eu sa pot produce, poate chiar de pe 2 mai pentru ca atunci cand ajung la un anumit numar nu mai pot primi comenzi.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca am crescut in Moldova, acolo unde se fac cei mai buni cozonaci, am sa-ti spun ce stiu ca este bun.
1. Nu pune si albusurile de la oua. Asta aspreste aluatul si... pare vechi.
2. Numarul de galbenusuri pus la kg de faina este foarte important. Nu stiu cum stai cu costurile, dar 15-20 galbenusuri ar fi minimul-minim de pus. Presupun ca nu pui atitea.
3. Framintatul indelungat si energic este un alt sectret. Aluatul trebuie intors mereu (ca o impaturire). Dar cred ca il faci la masina.
4. Dupa ce se racesc, pune-i in folie sa nu se usuce.
5. Iata reteta lui Pastorel Teodoreanu si inspira-te de aici: http://costachel.ro/cozonacii-lui-pastorel/
Ah, stiu ca nu ai sa pui 150 de oua, desi nu este o gluma.

| valentino52 explică (pentru anonim_4396):

Mersi de raspuns. 15-20 de galbenusuri la cati cozonaci?

| anonim_4396 a răspuns (pentru valentino52):

La 1 kg faina. Depinde ce fel de tavi ai, cit de mari sau mici sint cozonacii.

| valentino52 explică (pentru anonim_4396):

Cam 1 kg si ceva are un cozonac... oricum sunt sigur ca marile cofetarii nu folosesc asa ceva(nu folosesc nici macar oua adevarate) pentru ca incearca sa isi minimizeze costurile de productie si adauga ceva aditivi care ii pastreaza moi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru valentino52):

Ooo, stie toata lumea ca ei folosesc praf de oua. Dar noi vorbeam de cozonacii traditionali. Nu-i asa? De altfel, am si pomenit de costuri, stiu ca toti producatorii incearca sa le scada. Altfel, ridica preturile si... nu mai au vinzari. De asta prefer eu cozonacii facuti in casa. Din pacate, nici untul nu mai este unt, etc.

10 răspunsuri:
| LuMix a răspuns:

Http://gastronomie.ele.ro/......-a124.html
Uita-te pe linkul asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LuMix):

Ce este asta? Cozonac cu untura?! Ptiu, piei drace!

| anonim_4396 a răspuns (pentru LuMix):

Cozonac cu untura?! Unde s-a mai pomenit asa porcarie? Niste ceapa ii mai lipseste...