| ThatGuy98 a întrebat:

Am o problema, adica mai multe...Luna trecuta am mancat o portie de cartofi prajiti de la un fast food, iar urmatoarea zi m-am trezit cu greturi, durere de burta(nu stomac)de cap, febra si niste dureri usoare(se simtea ca si febra musculara, ma durea doar cand ma miscam) ce se mutau de la umeri, la torace in stanga si in dreapta, si mai aveam si scaunul moale.Am fost la medic, am luat pastile o saptamana si mi-au trecut toate. Mentionez pana mi-a trecut, am avut scaun moale timp de o saptamana jumate.
In data de 6 octombrie am mancat iar o portie de cartofi prajiti de la acelasi fast food(pentru ca nu am banuit ca de acolo m-am imbolnavit) iar urmatoare zi iar m-am trezit cu greturi, dureri mari de burta, de cap, febra, ameteala si mai aveam o durere usoara de spate in partea de jos.Scaunul il aveam normal de data asta.
Am fost la medic si am stat o saptamana acasa sa iau medicamente,dar nu mi-a trecut de data asta asa ca mi-a dat trimitere sa ma internez ca sa imi fac analizele. Am stat o saptamana la spital,am facut analize la sange, urina, scaun si radiografie la cap si torace, dar toate au iesit bune. Febra nu aveam la spital(chiar daca eu simteam ca am) Asa ca mi-a dat drumul acasa cu niste pastile Normix. De cand m-am imbolnavit a doua oara am avut scaun moale doar ieri(ultima zi de spitalizare) si azi.
M-am dus iar la medic pentru ca tot ma simt slabit, durere usoara de cap, ameteala, si uneori dureri foarte usoare de burta si mai "fierbe", face zgomot, si inca mai am durerea de spate in partea de jos(ma doare mai tare cand ma aplec intr-o parte). Mentionez ca durerea de spate in partea de jos o am cand stau fie pe scaun, fie in picioare.Nu e insuportabila dar ma deranjeaza. Febra mereu am 37 cu 1 sau 2 cand mi-o iau acasa, desii la spital aveam sub 37.
Cum spuneam, am fost iar la medic dar pentru ca mi-au iesit analizele bune a spus ca nu are ce sa imi faca pentru ca sunt perfect sanatos.Mi-a dat doar niste Vitamax ca cica sunt slabit de cand am avut scaunul moale acum o luna, si probabil de la stres pentru ca intr-adevar, de luna trecuta pana azi am fost tot timpul stresat. In momentul de fata iau Normix si Vitamax.
Scuze ca am scris atat dar nu stiu ce sa mai fac ca medicii spun ca sunt sanatos dar eu ma simt cum am spus mai sus.Ma streseaza faptul ca poate am o boala ce nu s-a vazut in analize si faptul ca stau asa, o sa evolueze in ceva mai grav. Si plus ca si acum cand imi iau temperaura am 37 cu 1 sau 2.La spital(la fel si la medicul de familie), mi s-a spus ca de la stres pot avea simptomele astea dar nu stiu sigur.Ce sa mai fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ALGator a răspuns:

O toxiinfectie alimentara (pe care ai avut-o probabil, de doua ori) se vindeca si fara medicamente.
Febra este un efect al unei infectii. Nu trebuie sa te preocupe ori de cate ori ai ceva.
Pentru faptul ca esti "slabit" maninca variat (inclusiv fructe, verdeturi) si cu suficient de multe lichide (cafea, ceai, apa, supa). Apoi, iaurt, lapte batut, un aliment probiotic. Pentru ca probabil Normixul (antibiotic) ti-a bulit si flora bacteriana din intestine, exact ce nu voiai.
Corpul isi revine de la asa ceva.

Normix este un antibiotic care el insusi poate cauza diareea. Se prescrie pentru complicatii (bacteriale) legate de ciroza hepatica. Pare cam aiurea sa se prescrie si la toxiinfectie.
Antibioticele nu se iau din proprie initiativa.
Ce sa mai faci?
Dupa parerea mea (nu sunt medic) nimic. Linisteste-te, asteapa sa iti treaca problemele de digestie la stomac. Lasa temperatura.
Nu fi ingrijorat, corpul iti da semne daca ai si altceva.
Dupa ce se linisteste problema cu burta, vezi daca mai persista acea durere "in partea de jos" si eventual, mergi la doctor numai pentru ea. O durere constanta undeva in abdomen poate sa insemne ceva. Dar asteapta sa dispara toate ecourile si zgomotul cauzat de toxininfectie.
Parerea mea este ca esti sanatos 100% dar ai o predispozitie sa scotocesti dupa boli. Incearca sa fii calm.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De la o indigesti nu stai 1 saptaman in spital, poate ai fost tu prea speeriat. In orice caz, evita sa mai manaci de la fast food, uleiul ala este folosit si refolosit de zeci de ori, desii ar trebui schimbat dupa cateva ori de folosinta, de aceea te imbolnavesti, ai ficatul si stomacul sensibil.
manaca mancare sanataosa de acasa, si evita sa manaci pe afara!
Ia probiotice naturale, precum chefir si sana, cate o cana pe stomacul gol dimineata si seara inainte de culcare, macar 1-2 luni de zile, sa-ti populezi stomacul cu bacterii sanatoase si veii fii din nou perfect sanatos.

| OoBunnyoO a răspuns:

Fie este vorba de o toxiinfectie alimentara, fie este vorba de o alergie, o intoleranta sau o sensibilitate la un ulei sau un aliment pe care il folosesc.

Esti singurul care a mancat la fastfoodul respectiv? Ai fost cu prieteni care au mancat si ei de acolo? Daca da, atunci cel mai probabil este vorba de o intoleranta, alergie etc si nu este vorba de alimente stricate, deci de o toxiinfectie.

Daca ai fost singur, ai mai cumparat si altceva in afara de cartofi prajiti?

Cat despre febra, exista oameni care au temperatura corpului normala 37.

Iar durerile de burta pot fi cu siguranta cauzate de stres.

Pe viitor nu mai merge la fastfoodul respectiv. Daca ai mancat doar cartofi prajiti cred ca poti sta linistit. Nu am auzit pana acum de virusuri mortale transmise prin cartofi.

| ALGator a răspuns:

Intr-adevar, Normix se da si pentru altceva
http://www.farmaciaetero.ro/normix-200-mg-x-12-cp-film
Dar daca nu ai simptome acute ar fi fost de evitat.

| nugasescusernameliber a răspuns:

In primul rand sa eviti acel fast-food, si cel mai bine toate fast-food-urile, macar o perioada. Cel mai probabil ai facut o indigestie, ai putin grija la alimentatie o perioada, te ajuta ceaiul de coada soricelului dar nu dat pe gat, ci baut inghitituri mici, iar cu stresul lucreaza putin din cap, multe lucruri se rezolva fie ca ne dam peste cap, fie ca le abordam relaxati

| Mishy112 a răspuns:

Un sfat:
Temperatura normala a corpului este intre 35 - 37 grade.
Pentru dureri de stomac greata etc ia Espumisan sau Colebil, pentru eliminare.
Dimineata iaurt, amiaza supa chimin, intre mese fructe, si seara bea apa.
Sanatate