| EuAlexaaa a întrebat:

Piscoturile sunt sanatoase pentru bebelusi de 6luni?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Recomand sa dati copiilor dumneavoastra numai prajituri, biscuiti si tot ce tine de mancare preparate in casa. Nu este nimic mai bun decat o prajitura facuta de mama. Tot ce este in comert contine mai mult sau mai putin conservanti care nu sunt recomandati nici adultilor.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu. Cel mult ii poti da o gura, daca l-ai facut in casa. Daca e cumparat, nu ii poti da deloc.

| Malvina24 a răspuns:

Mai bine foloseste biscuiti dca vrei sa ii prepari o mancarica sanatoasa.Eu iti dau o reteta care i-o poti face dar dupa 7 luni:

Supa de zarzavat[i]

ingrediente: 1 litru si jumatate de apa, o ceputa, 2-3 morcovi, 1-3cartofi, 1 dovlecel, 1 ardei gras dulca, 2 rosii, 1 parunjel, putina sare.
Preparare: Spalat bine, zarzavatul se taie mai mic pentru o firbere mai rapida, apoi se fierbe bine in apa, se strecoara, se adauga sare si se mai da in clocot.Mai pui apa fiarta daca scade prea mult. Poti adauga apoi 2-3 lingurite de gris care va fierbe in aceasta supa in care mesteci bine. Ce ramane dupa masa copilului poate fi consumat de surioara, fratior sau de voi parintii. Pofta...

| adutzadragutza a răspuns:

Domne cum sa ii dai piscoturi copilului la 6 luni, ses srica la stomac dai ceva mai consistent si pastos, usor de digerat, nu ii da piscoturi laughing, sunt ambalate si nesanatoase.

| Baton a răspuns:

Aceste intrebari nu sunt de pus pe site-uri.
tipul acestor de intrebari trebuie puse unu medi pediatru.
Acolo vei gasi raspunsurile intrebarilor tale.
Nu cred ca dupa unele raspunsuri de pe TPU sa ai un copil nesanatos.

| cinnamon a răspuns:

...si au zahar deci nu

| EuAlexaaa explică:

Multumesc tuturor