| Jameson a întrebat:

Oare creierul uman imbatraneste?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Bineinteles, cu varsta creierul se atrofiaza, neuronii mor rand, pe rand. De aceea apare la batrani uitarea, mai ales a informatiilor recente. Daca ii intrebi insa ce au facut acum 30 de ani, iti vor povesti cu lux de amanunte. Exista o vorba referitor la batrani si anume ca "dau in mintea copiilor".

| SimonaCristina a răspuns:

Neuronii "mor" in fiecare zi, depinde de noi sa nu lasam creierul sa se atrofieze de tot. Evita fumatul, stresul, alcoolul, citeste mult, dezleaga rebusuri, fa orice lucru care iti tine creierul in alerta...

| vangaelis a răspuns:

Impropriu zis ca imbatraneste creierul dar cert este ca odata cu inaintarea in varsta, depinzand de alti factori pot aparea tulburari ale activitatii cerebrale