| 4evergentleman2023 a întrebat:

Nu sunt misogin,dar de ce un băiat dacă ajunge sa fie internat la psihiatrie sau merge la psihiatru și are probleme e marginalizat de societate,fete dar o fata daca ajunge acolo și revine in societate imediat e integrata si nici nu e percepută de lume că e nebuna?
Nu am nici pica,doar întreb,mai ales că am văzut că unele fete postau chiar pe tiktok că au fost internate acolo fără nici o jenă și nimeni nu avea nici o problema!
Eu de exemplu am o anxietate sociala care se manifestă prin tremur și e serios daca nu iau xanax e vizibil ma face de ras,îmi păteaza imaginea deja a făcut o că de când am problema asta și mi sa agravat depresia nu prea mai mă bagă nimeni în seamă,înainte când eram ok se bagau ogramada de fete necunoscute cu mine în seamă,mă facea fericit acest lucru,de când am problemele astea lumea mă crede nebun adică simt eu acest lucru nu mi-a zis nimeni în fața că lumea e parșivă pe la spate te denigrează și eu nu am fost internat eu desi am problemele astea și mă rupe anxietatea ies,mă expun dar simt eu că lumea mă vede că pe un nebun când tremuri așa și ești crispat,agitat nu ai cum sa fi văzut altfel mai ales că nu o trecut,problemele încă exista dar o fata daca ar avea aceleași probleme imediat ar fi ajutată,pe mine nivi nu mă întreabă cineva ce e cu mine,daca mă simt bine sau altceva deși m-a rupt anxietatea pe strada mă forțez de multe ori sa ascund că tremur din toate direcțiile de la anxietate,atac de panica dar nu îmi iese tot tremur laughing ideea e că mi se par un pic prea privilegiate și eu am depresie,anxietate nu cum au altele borderline sau psihoza,schizofrenie alea chiar sunt "nebune" și tot sunt integrate ușor în societate! Eu in schimb de când am problemele astea nu doar ca sunt nebăgat în seamă de nimeni dar unele retardate fie tinere fie mai mature rad am văzut! Ne mai dăm și creștini peste tot! Ce dracu e in neregula de romanii și minorităție sunt așa de tâmpiți de rad de un om cu probleme? O fata daca ar avea aceleași probleme imediat era ajutată și sustinuta! Ce popor de idioți suntem de râdem de oameni cu probleme? Pe mine mă chinuie rău anxietatea asta când ies si unele prăpădite rad sub mustață când eu tremur și mă ia dracu mai mă și chinui sa fac in așa mod sa nu se vadă tremurul ăla cauzat de agorafobie sau anxietate! Nici nu vreau să îmi imaginez daca în situația asta sunt asa văzut și "înțeles" dar sa fiu internat acolo pai îmi dă toată lumea bullying daca ajung acolo sau sunt stigmatizat,marginalizat complet!
Nu știu dar mi se pare tragic că nu mi sa ameliorat anxietatea asta,eu as putea sa agat o fata /fete așa cum făceam înainte și in loc sa fac acest lucru eu de abia ies in zona de la anxietatea asta sad
Am incercat ogramada de tratamente nu știu cum să fac sa scap de ea, mi-o patat imaginea în societate,in zona,mă face de ras că sunt cat dulapul și am problema asta! A trecut cineva prin așa ceva? De ce nu pot controla acel tremur in public? Cum naiba mai pot scăpa eu de așa ceva? O să rămân toată viața așa?
Mosotti cred că e singurul user care a fost sincer,a zis că nu o sa mai scap,că așa voi rămâne! Văd că omul are dreptate,tot așa am rămas deși iau xanax zi de zi și încerc să ies pe afara!
Oare o sa stea vreo fata cu mine având aceste probleme? Eu cred că o să fiu marginalizat!
E o umilinta ca am asa ceva că eu eram bătăuș când eram mai mic și inspiram frica, după ce am inceput pe la 14-15 ani să mă cumintesc brusc de nu mai eram de recunoscut de atunci a pornit calvarul,apoi am avut niște probleme cu niste țigani am trecut printr-un stres posttraumatic și anxietatea s-o agravat într-un hal fara de hal!
De atunci nu mai suport țiganii,mi scarba de ei, de fapt de când mă știu am avut probleme cu ei! Acum am o ura extremă fata de țigani deși știu că nu toți sunt la fel! Și de ura asta cum pot scăpa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
34 răspunsuri:
| vlllaaddd a răspuns:

Eu zic sa iti bagi organu in tigani si sa te duci la prostituate sau pe centura happy

| vlllaaddd a răspuns (pentru Alexia999997777777777777):

Domnisoara Alexia, ma scuzati ca va deranjez dar chiar si mie imi sunteti pe plac si imi plac foarte mult raspunsurile pe care le dati oamenilor, sunt foarte detaliate, lungi si chiar inveti si înțelegi ceva din ele happy

| Alexia999997777777777777 a răspuns (pentru vlllaaddd):

Haha,ce drăguțhappy
Scopul meu principal pe acest site este să ofer răspunsuri cât mai bune și să ajut cât mai mulți oameni.
Așadar, mă bucur că aveți o impresie bună și că vă sunt utile și pe plac răspunsurile melehappy

| Emma30555 a răspuns:

Eu cred ca și fetele cu probleme de genul acesta se simt marginalizate. Oamenii au teama, de multe ori când rad, de fapt ei simt o teama și prin ras scăpa de acea senzație. Prefera sa rada ca să para totul mai simplu. Uneori rad din alte motive, poate nici nu te observa dar tu ai senzația ca rad de tine și poate chiar nu e asa. Mi s-a întâmplat odată sa rad cu niște prietene, în acel timp trecea pe strada o fata cu care mai avusesem conflicte dar ea era foarte complexata, era o familie cu mulți copii și cred ca avuseseră parte de bully dar niciodată din partea grupului cu care eu stăteam. A venit apoi mama ei sa ne tragă la răspundere ca de ce radem de ea, dar nu era asa nici 0, 1 %, fiindcă noi chiar nu o văzusem și nu rasesem de ea. Asta e poveste de când eram în liceu sau chiar mai mica. Deci problema era la ea, și în familia ei. Oricum nu ne a crezut deși noi am spus adevărul și îmi amintesc ca mi-a părut rău și m-am simțit tare nedreptățita, chiar și acum îmi amintesc cu neplăcere acea senzație de a fi acuzata pe nedrept. Cat despre țigani, în facultate am avut o prietena buna de etnie roma, nu m-a dezamăgit niciodată, s-a căsătorit cu un strain, nu mai locuiește în România dar suntem prietene și în ziua de azi, doar ca distanta ne a mai îndepărtat puțin. Cat despre problemele tale, trebuie sa existe soluții dar nu cred ca aici pe TPU știe vreunul o rețetă care chiar sa meargă. Dar am văzut ca ai primit și sfaturi care mie mi se par bune de la unii utilizatori