| Henrypericolpublic a întrebat:

La cate grade(in apa) moare, teoretic spus, Coronavirusul?
Spirtul si clorul chiar indeparteaza coronavirusul?
Ce parere aveti de masca Israelienilor care omoara virusul in filtre?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Coronavirusul are o "carcasa" protectoare dintr-un strat de grasime gelatinoasa. Fara aceasta carcasa, virusul moare rapid. La fel moare si daca nu-si gaseste mediu organic umed, de exemplu se usca.

Pentru a omori virusul trebuie sa se distruga carcasa protectoare sau sa ramana fara mediu de supravietuire.
Acest lucru se poate realiza cu mijloace fizice sau chimice, dar cu grija de a nu dauna oamenilor.

S-a observat ca, alcoolul concentrat (peste 65%) si solutia de clor ataca si distrug acesti virusi eficient, dar sunt si alte chimicale cu efect asemanator.

Si mastile si echipamentele de protectie sunt mai mult sau mai putin eficace, in functie de model si modul de folosire. Si acele masti israeliene pot fi eficace in multe situatii.

Problema cu protectiile impotriva infestarii rapide in caz de o epidemie rapida globala este lipsa capacitatii de productie a echipamentelor de protectie, in cantitatile uriase necesare si in timp util.

In asemenea conditii, strategia ceea mai buna este combinarea mijloacelor de aparare disponibile, asa cum sunt: izolarea la domiciliu a populatiei si reducerea la minim a sansei de "achizitionare" de virusi.

P. s.
Lumea are mare noroc ca acest virus se propaga prin secretie nazala sau saliva si atingere sau apropiere.
Pot exista si alte forme de infectii posibile care se pot propaga si mai usor (aer, apa etc.) si sa fie mult mai agresivi, distrugatori pentru cei infectati.

4 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Nu omora neapărat corona dar ucide alți microbi care impreuna cu viroza asta ne ar putea ucide.

| Apokales a răspuns:

Masca israelienilor am inteles ca este cea mai buna de pana acum, nu stiu nimic sigur. Faza cu apa am inteles ca este o minciuna ca virusul nu mpare la temperaturi ridicate sau scazute, nu stiu ce sa mai cred nici aici. Iar cand vine vorba de spirt autoritatile spun ca functioneaza ca dezinfectant, dar doctorii spun ca un spirt profesional trebuie sa aiba peste 70 de grade si nici ala nu functioneaza. Astazi am fost la farmacie sa iau pastile pentru bunica mea bolnava, nu am gasit euthyrox, nu se mai gaseste pe nicaieri pe piata in Romania si nu se stie cand se va aduce, pe langa acest lucru am intrebat despre spirt, care este faza, mi s-a spus ca functioneaza in combinatie cu apa oxigenata (pui 50 de ml de apa oxigenata in 500 de ml de spirt) si il pui intr-un pulverizator si iti dai pe maini. El mai mi-a spus ca spirtul de 96 de grade il termina cu siguranta, dar iti arde si mainile. Cu atatea informatii sunt confuz, dar cred ca faza cu temperaturile ridicate a fost o informatie la inceput cand nu se stia exact cu ce avem de a face.

| JulyDreams a răspuns:

Daca ai rabdare sa citesti gasesti in articolul asta detalii despre dezinfectanti si cat timp e activ virusul pe diverse suprafete:
https://www.journalofhospitalinfection.com/......3/fulltext