| Barajag a întrebat:

Fetita pe care o ingrijesc are aproape 9 luni, primii dintisori i-au dat la 7 luni si jumatate, insa acum are gingia de sus foarte umflata si este alba.Baietelul meu nu a avut probleme de genul asta cand i-au dat dintisorii.Stiti care ar putea fi cauza? Poate fi o infectie, sunt metode naturiste? Multumeschappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| zeenath a răspuns:

Faptul ca i-a aparut la 7 luni jumate primii dinti este bine, iar acum ii vor erupe dintii superiori. Eruptia dintilor copilului trebuie urmarita in timp cu grija. Din cele descrise sa inteleg ca micuta nu are supuratie gingivala sau ulceratie ci doar este inflamata si putin alba! Poate fi alba fie din cauza presiunilor exercitate de dintele in eruptie sau sper sa nu aiba o candidoza localizata la nivelul guritei( ca sa fie candidoza ar trebui sa arate ca si cum ar avea niste chestii -noi, doctorii le numim membrane false aderente- albicoase lipite pe gingie de culoare laptelui si la indepartarea lor da senzatie de durere si sangerare in acelasi timp.Trebuie sa te uiti in gurita fetitei daca are si pe obraji si pe limba, daca nu are nu e caz sa te sperii! Candidoza apare de cele mai multe ori in urma administrarii repetate de antibiotice! Ca o paranteza, daca micuta va lua oricand tratament cu antibiotice rugati doctorul sa ii prescrie Biotics ( un produs probiotic luat in timpul meselor ajuta la normalizarea tranzitului intestinal si refacerea florei bacteriene dupa un tratament cu antibiotice!)Daca nu, cel mai la indemana iaurt Activia simplu cu bifidus! Tratament pentru fetita : in fiecare zi fierbe-i o canita de ceai de musetel. Pe degetul aratator infasoara un tifon steril apoi il imbibi cu ceai de musetel rece! Apoi ii stergi intreaga gurita cu acel tifon cu musetel! Sa nu stai mult timp cu tifonul in gurita fetitei ca ai sa-i provoci greata! acest procedeu poti sa il faci tu sau mama ei in fiecare zi chiar daca ii dispare inflamatia gingiei! este toaleta copilului mic exact asa cum noi ne spalam pe dinti! este bine din cand in cand sa o faci si miere de albine pura, este un bun antiseptic la fel ca si ceaiul de musetel! daca mai aveti nelamuri pe viitor poti sa ma contactezi pe mess/e-mail: angela_haq@yahoo.com

11 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Ia pe deget miere de albine şi freacă-i copilului încet gingia. Are efect sută la sută. Succes!

| EUSIATIT a răspuns:

Sa inteleg ca esti mama maternala. ok ff frumos ti e frica sa nu fie ceva grav si sa fii acuzata de neglijenta, eu cred ca nu este nimic grav ci pentru faptul ca ii ies dintisorii, dar pentru linistea ta mergi la medicul de fam. e bine sa i dai cu ceva alifie cere la farmacie. ii explici ce are copilul. sigur nu e ceva grav totusi mergi la medic. sanatate si tie si micutului te pup

| Barajag explică:

@Ionutzsa:Multumesc pentru sfaturi, insa aici in Suedia doctorii nu-ti dau nici un medicament, iti spun ca o sa-i treaca, nu sunt pe principiul ca, daca te doare ceva, imediat trebuie sa iei o doctorie, m-ar fi ajutat niste metode naturiste.

| Dentist.ro a răspuns:

Inseamna ca ii cresc dintisorii si e alba pentru ca forteaza dintele sa iasa. Orice info ai nevoie despre dentitia copilasilor gasesti pe Dentist.ro Junior http://www.dentist.ro/stomatologie-copii

| Ionutzsa a răspuns:

Nu e o infectie, stai linistita.
Pur si simplu asa se manifesta gingia, acolo unde este umflata si alba o sa-i iasa in curand un dintisor sau mai multihappy
Cumparai tu sau spune-le parintilor sa cumpere "Calgel" asa arata -> https://comenzi.farmaciatei.ro/......calgel.jpg si da-o cu el in zona aceea de gingie pentru ca o sa i-o calmeze si n-o s-o doara happy...
Iti spun din experienta proprie pentru ca stau zilnic cu varmio de-un an juma` de cand avea cateva luni...
Sper sa ajute happy

| Ionutzsa a răspuns:

Ahh, ma gandeam ca stai in Romania, ca nu era nevoie decat de un drum pana la farmacie straight face
Incearca totusi metoda lui "Arthur", poate da rezultate happy

| cucalic a răspuns:

Stai linistita.la fel patesc si eu cu fetita mea, si stiu ca se apropie sa iasa urmatorii dintisori. fa-i ceai de tei sau de mac.

| anaela_1467 a răspuns:

Si eu am trecut prin asa ceva cu baietelul meu.La 10 luni toata gingia de sus avea ceva alb in ea si era umflata dadea imresia ca este puroi, stai linistita ca sunt dintisorii poate 2-3 deodata numai daca face temperatura, plange de durere, are diaree atunci este cazul sa te alarmezi, cum sa-i dai tratament fie el naturist daca copilul nu are nimic?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic... cel mai sigur e sa consulti un medicwinkingwinkingzic euthinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebuii sa te duci la un doctor de boli sau de infectii pentru copii iar doctorul iti va explica totul poate fi o infectie mult noroc pa