| anonim_4396 a întrebat:

Dragii mei,si dragele mele, am citit cam tot ce ati scris despre durerile de ureche sau in jurul urechii.ma confrunt cu asa ceva si nu stiu ce sa ma mai fac de durere,inainte aveam probleme cu durerile de dinti cand ma tragea putin curentul,intotdeauna trebuia sa am grija la aceasta si mereu aveam la mine aulin praf,si tot felul de calmante,reuprofen, nurofen...sambata de dimineata am avut o activitate in cursul careia cred ca m-a tras curentul,de sambata seara nu am putut sa dorm aproape deloc(2, 3 ore dormite) din cauza de dureri in jurul urechii.ma doare urechea intr-un mod ingrozitor, roata in jurul urechii in special in partea de jos a urechii foarte tare.este vorba de urechea stanga.ma doare o parte din falca stanga si obraz totodata cu aceasta durere, dintii dar foarte putin.am luat medicamente si calmante de ieri pana astazi cat pentru 2 saptamani si totul zadarnic, ma simt ca un drogat.azi-noapte am avut ca niste crize de durere,tremuram,saream in par de durere, era 23 grade in camera si imi era frig,sa nu mai spun ce strigate de durere am bagat, noroc ca sunt singur acasa.am luat tot felul de medicamente(advil,aulin praf,paracetamol,nurofen, amoxicilina) si degeaba.luam cate un pumn de ele.am citit undeva tot pe net despre sare incalzita si pusa cu tifon pe ureche, m-a calmat de am adormit vreo 2 ore, dar atat.acuma am bagat usturoi in ureche,cand l-am scos dupa vreo jumate de ora,o ora maxim era uscat, ca si cum cineva ar fi supt toata zeama din el.l-am scos si am bagat miez de usturoi acuma.ma calmeaza,adica nu ma mai doare foarte tare, dar ma doare totusi.nu as dori nimanui sa sufere aceste dureri, sunt groaznice.ma rog si strig la Dumnezeu sa imi ia aceasta durere,am nevoie de un tratament ceva din partea dv, un sfat ceva.imi este frica si sa plec de acasa cu masina,sau chiar pe jos sa nu fac o criza ceva,la medic nu prea pot merge ca sunt afara din tara si nu am acte aici,iar fara acte ori va costa foarte mult, ori nu ma vor baga in seama.am nevoie de un sfat ceva,ce sa mai fac sa dispara aceste dureri? va multumesc, Domnul Isus sa va binecuvanteze pe toti.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă aceste dureri se datorează faptului că "te-a tras curentul", atunci poţi folosi următorul remediu "casnic" :

Cumperi un pachet de ţigări cu filtru ( mai ieftine ), aprinzi o ţigară şi o pui într-o ureche ( să fumeze urechea singură ), timp în care ţi vată în cealaltă ureche, iar la urechea în care arde ţigarea trebuie să ţi "adunat" lobul urechii pe lângă ţigară ( ca să nu tragă aer "fals" ).

După ce se termină de fumat ţigara din urechea respectivă pui altă ţigară în cealaltă ureche şi pe prima o acoperi cu vată, apoi refaci acelaşi "ritual".

După care refaci "operaţia" la urechea iniţială,..., în total "fumezi" cam 3 ţigări într-o ureche.

Este indicat că să te ajute cineva când faci acest "tratament", în sensul că cineva trebuie să supravegheze scrumul din vârful ţigării şi pe măsură ce este mai mult să-l scuture uşor pe o scrumieră ( ca să nu-ţi cadă pe haine ).

Dacă în următoarea zi mai ai dureri de urechi/dinţi, atunci mai REIEI "tratamentul" încă o dată.

Refaci "tratamentul" cam la 2 luni!

În timp, este indicat să-ţi REPARI dantura.

Totuşi, ar fi INDICAT şi un control de specialitate la medicul ORL-ist ( să nu fie vorba de otită ).

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Domnu' Isus sa te binecuvinteze si pe tine.
Parerea mea este ca totusi ar trebui sa mergi la medic.
Uite ceva aici, poate te ajuta
http://www.taifasuri.ro/......reche.html
Te pup!