| cristinela a întrebat:

De cateva zile, fetita mea care are trei luni, a inceput sa dea parturi urat mirositoare.Mentionez ca este alimentata mixt, adica piept si mai bea si cate putin lapte praf, supliment, dar nu la toate mesele, ii dau ceai de colici si un sirop pentu eliminarea gazelor.
Stiam ca pana nu sunt introduse alimentele solide, caca la bebelusi(si parturile) nu au miros! A mai intalnit cineva situatia asta? Sa imi fac griji?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

buna cristinela, pana ai un raspuns obiectiv, eu pot sa-ti recomand doar forumul desprecopii.com http://desprecopii.com/

6 răspunsuri:
| yami a răspuns:

In loc de partz, mai elegant puteti folosi cuv: flatulatie, iar in loc de caca: scaun. da, s-ar putea sa fie constipata micuta, din cauza laptelui praf.sa-i puneti supozitor cu glicerina pentru copii, eu asa am patit cu micuta mea si i-a facut tare bine apoi...

| irina40 a răspuns:

S-ar putea sa fie de la laptele praf...eu im iaduc aminte ca ii dadeam fetitei lapte praf cu fier si mirosea urat scaunul...ai intrebat medicul de familie?

| danasang a răspuns:

fetita ta mananca ceea ce...mananci tu.happy. s-ar putea ca ceva din meniul tau sa nu fie pe placul ei. incearca sa vezi care dintre alimentele pe care le-ai consumat in ultimele zile au acest efect asupra ei. s-ar putea sa fie mai sensibila la anumite alimente, si sensibilitatea s-ar putea perpetua chiar cand va fi mai maricica. sa iti creasca mare si frumoasa!happy

| mad a răspuns:

Astfel de intrebari nu isi au loc pe net... e asa lung drumul pana la doctor, mai ales ca e vorba de copilul tau! El stie exact care e treaba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

sfatul meu, de principiu, este ca pentru orice simptome anormale ale bebelusei, sa consulti cu prioritate medicul pediatru.
in cazul tau, varianta optimista ar fi ca manifestarile copilului sa fie cauzate de alimentatia ta de mama care inca mai alaptezi; pentru. a-ntelege la ce ma refer, iata o poveste reala, pe care mi-o amintesc azi cu degajare si amuzament chiar, insa panica si ingrijorarile pe care le-am trait... cu niste ani in urma, au fost aceleasi cu ale tale:
era intre craciun si anul nou., ma aflam la tara, la socrii mei, impreuna cu sotia si fetita noastra care nu implinise 3 luni(nascuta in oct.) si care se hranea exclusiv cu lapte dela san... la un moment dat, copilul lasat sa doarma (intre doua alaptari) s-a trezit si ne-a alertat cu niste tipete si urlete iesite din comun... evident, sotia si soacra-mea s-au dus in graba la ea si constatand ca e necesar sa-i schimbe scutecele au purces la treaba... prima "alarma" ca ceva nu-i in regula a dat-o mirosul puternic si urat al scutecelor... ma rog, copilul a fost spalat si schimbat, luat in brate si leganat pentru a-l adormi iar, insa...nicio speranta... pentru. fetita nici macar nu se oprea din plans... nu stiu cum mi-a venit atunci ideea sa "cercetez" mai atent scutecele care urmau a fi spala-te si mi-am dat seama ca emana un puternic miros de...CARNATI condimentati! atunci totul a devenit limpede... ingredientele carnatilor pe care-i mancase sotia cu cateva ore inainte transmise prin laptele dela san ii provocau copilului usturimi in zona anusului si de-aici tot circul...
imi pare rau ca nu mai tin minte ce ne-a recomandat medicul, atunci, sa-i administram copilului. stiu doar ca am adus imediat doctorita din comuna care a vazut copilul, mi-a confirmat banuielile iar sotia a fost oprita sa alapteze
in urmatoarele 24h (pentru. a elimina substantele nocive), inlocuind laptele mamei cu lapte de vaca (subtiat cu ceai).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

eu am un raspuns, lasa fata in pace