| imihaistoian a întrebat:

Daca ai ciroza sau probleme cu ficatul inainte sau dupa a face copilul exista riscul sa nu reusesit sa faci acel copil? Cat conteaza sanatatea ficatului intr-o sarcina in alte cuvinte?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| 23partyboy a răspuns:

Ficatul este un organ important cu diferite functii, starea lui de sanatate afecteaza direct o sarcina, desigur depinde si de afectiune si gradul ei de gravitate, stiu eu la femeile cu ciroza hepatica riscul sa avorteze e ft mare sau sa nasca prematur, sau la hepatite sunt aceleasi riscuri in plus va fi inf si copilul(si la ciroze virale)