| NeverSayNowXD a întrebat:

Cu ce sa ma dau sa nu imi ramana cicatrici de la taieturi( da, m-am taiat cu lama)? Nu sunt foarte adanci, deci nu cred ca vor ramane cicatrici dar vreau sa stiu oricum. Sau macar sa mi se regenereze pielea mai repede

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

O sa ramana cicatrici o sa vezi, indiferent de ce ai face.

| SimonaCristina a răspuns:

Foloseste o crema cu vitamina A. NU mai aafolosi astfel de tentative. Te poti infecta de la laa sau poti sangera abundent si e pacat de tine. Consulta un psiholog daca ai probleme sau vorbeste cu o prietea buna, daca ai.

| DDoctorita a răspuns:

Buna ziua

Atata timp cat rana nu e adanca, nu raman cicatrici. Piele se regenereaza ea singura, sistemul nostru inmunologic se descurca singur. Nu cred ca vei rezolva mai nimic cu creme si alifii.

Totusi, o crema hidratanta e destul de buna, pentru un aspect frumos al pielii. happy

| deathkid14 a răspuns:

Păi o să îți treacă singure, nu are rost să te dai cu creme, dar dacă vrei să îți treacă poți pune sare, pare un pic ciudat dar e ft ft buna, îți zic din propria experienta, o sa te usture ddar asta e, cat despre semne, cicatrici o sa ramana, ai grija data viitoare cand te tai sa clatesti lama cu spirt, sa nu se infecteze ca ai belito ☺

| deathkid14 a răspuns:

O sa iti raman cicatrici dar ca sa se inchida ranile poti da cu niste sare, pare un pic ciudat dar e ft, ft buna iti zic din propria experienta, iar data viitoare cand te tai ai gija ca lama sa fie noua, sau macar clatesteo in spirt, ca sa nu fie nevoie sa ramai fara mana, sa mai ai ce taia.