| Iulian3038 a întrebat:

Ce este hepatita si hivul? Daca ai luat aceasta boala o ai pe viata? Am auzit de aceste boli dar doresc sa ma interesez mai bine

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Hepatita este o boala a ficatului. Are 3 variante, una din vatiante se poate transmite (inclusiv sexual). Varianta "standard" de hepatita se produce in urma supraincarcarii ficatului cu alimente greu digerabile.
Hiv este o boala sexual-imunitara.

| Violleta2022 a răspuns:

Hepatita este o boala virala si contagioasa a ficatului, fiind de 4 tipuri, care odata luate pot duce la ciroza ficatului, cancre de ficat si moarte, daca consumi alcool, daca nu manaci sanatos si daca nu dormi suficiente ore de noapte.

HIV este virusul care produce SIDA de la care odata contaminat suferi foarte mult ca-ti afectaeza toate organele interne si in fina survine moartea.

Atat hepatitele cat si HIV-ul se iau prin contactul cu sangele infectat cat si prin contact sexual neprotejat (oral, vaginal cat si annal).

| DamarisS91 a răspuns:

Hepatita:
Definitie: manifestari clinice, anomalii bichimice si modificari histologice de inflamatie cronica ce evolueaza continuu, fara ameliorare, timp de minimum 6 luni.
https://www.mediculmeu.com/boli-si-tratamente/boli/hepatite-cronice.php

despre hiv
https://www.esanatos.com/......a55796.php
https://www.scritub.com/biologie/Virusul-HIV1032141922.php

| Claudia99A a răspuns:

Hepatita, este un virus prin care îți inflamează ficatul, în funcție de virus care poate fi A, B, C sau D, poți face ciroză sau chiar cancer hepatic. Diferența între cele 4 tipuri in special dintre cele 3 grupe principale A, B și C este următoarea. Pentru A, este o formă ușoară și se mai numește "boala mâinilor murdare" adică tine de igiena! Și se tratează. In schimb la B și C, e mai complicat. B din cate am înțeles a început să aibă tratament deși e destul de scump, dar în schimb el nu are vaccin. C pe de altă parte poate duce mai repede la complicatii, devenind cronica, ajungând la ciroză sau \si la cancer hepatic, pentru acesta nu exista tratament pentru moment ( pentru persoanele de rând ca noi) dar vaccin din cate am înțeles este! Virusul B si C se transmit prin : - cale sexuala, in caz de te înțepi într-un ac contaminat dar asta înseamnă că acum trebuie sa intre direct în circuitul circulator al persoanei infectate, adică reprezintă acest risc crescut pentru sanitar, drogați sau pentru pacienții care din păcate au intrat în contact cu materiale nesterilizate cum trebuie + cei care fac dializă sau transfuzie ( dar în zilele noastre astfel de accidente se întâmplă mai rar că în trecut), sau acesti viruși se mai pot transmite de la mama la făt in perioada sarcinii. HIV pe de altă parte, momentan nu se știe dacă există un tratament ( pentru populația de rând) sau daca exista cred că este extrem de scump, este o boala autoimunitara ce îți dărâmă efectiv organizmul de la A la Z. Devii foarte sensibil la orice virus, bacterie, ciuperca, aducând multe complicații, prin care în cele din urmă in maxim 10 ani aduce decesul. Nu exista vaccin. Aceasta boala se contactează la fel ca hepatita. Ambele boli se manifesta cam ca o fantoma. Din păcate, in perioada de debut dau semne subtile și mai apoi fac ravagii în organizm tăcute, in momentul când sunt simptome deja boala e avansata. Sper că am fost de ajutor!?