| BurN a întrebat:

am si eu o problema cu o masea, vara aceasta mi s-a spart plomba am fost la stomatolog si mi-a facut 3consultatii care la prima mi-a scos nervul ( nu vreau sa zic dar a fost si SCUMP) si mi-a spus ca la urmatoarea consultatie in imi va pune o noua plomba. evident nu m-am mai dus, pentru ca am zis ca numai am nevoie daca mi-a scos nervu. acum de cateva zile am dureri la masea si mi s-a umflat foarte tare gingia. Ce imi puteti recomanda sa mi se desumfle si daca trebuie neaparat plomba noua ca sa nu ma mai doara!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| JeSa a răspuns:

Sk4zy,
Problema e, ca tu nu ai respectat ceea ce ti-a zis la prima - doctorul; banuiesc ca, acum, nu mai aveai nevoie de interventia acestuia; ma rog..., nu trebuia neglijat!
Prin urmare, ai ramas ''descoperit'', si din cauza bacteriilor/microbiilor, ti s-a umflat - tare - gingia. Asadar, iti recomand, sa ti-o tratezi cu antibiotice si, dupa aia, sa te prezinti la doctor: pentru a-ti plomba neaparat zona/locul.
Sanatate.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie plomba, altfel vei face gangrena si se va lasa cu operatie. Din pacate, acum va trebui sa faci minim 3-4 sedinte de tratament, ceea ce va dubla cel putin pretul si durata.

| BurN explică:

Va multumesc la amandoi foarte mult! o sa va respect sfaturile.