| 4444444lolaos a întrebat:

Buna ziua! Am făcut a 2a doza de hpv. Am 16 ani. Mi-a întârziat menstruația 7 zile. Poate vaccinul hpv sa fie motivul pentru care sa îmi intarzie menstruația?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| liliana77any a răspuns:

Da poate fi o reactie adeversa posibila, mai asteapta si tu doua saptamani vezi ca poate totusi iti vine.
In primii ani mensturatia vine neregulat, abia in jurul varstei de 18-20 de ani incepe sa se reguleze.
Mai asteapta cateva saptamani, daca nimic si nimic consulta un medic ginecolog.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i posibil!
Nici un vaccin de pe fata pamantului nu poate inatrzia un ciclu menstrual, ca ala este produs de hormonii corpului tau nu deun vaccin.
Ciclul menstrual poate intarzia sau lipsii in totalitate, daca ai facut sex neprotejat.

| alina2k18 a răspuns:

Nu ma lasa site-ul sa postez un fragment din prospectul vaccinului dar nu modifica ciclul menstrrual vaccinul, nu e inclusa reactia asta adversa.

| MariaJust a răspuns:

Este posibil ca vaccinul HPV să fi avut un impact asupra ciclului menstrual, iar întârzierea de 7 zile poate fi una dintre reacțiile posibile. Cu toate acestea, pentru liniștea ta, ar fi bine să discuți cu un medic care să te consilieze adecvat.