| Rox1234 a întrebat:

Pun aceasta intrebare doar sa primesc un mic ajutor si sa cer parerea unor persoane care poate au patit si ele ca mine sau sunt intr-o situatie similara! Am ovare polichistice cu ovarul drept marit datorita unor chisturi. Mentionez ca am fost la ecografie deoarece imi lipsise menstruatia 3 luni. Mi-au facut analize hormonale DHEAs marit, testosteron marit prolactina marita. Clar PCOS. Medicul meu endocrinolog se ocupa acum de prolactina mea marita fapt pentru care am facut un RMN pentru excluderea unui prolactinom (desi stiam si eu ca doar ovarele sunt de vina) si trebuie sa iau dostinex pana la 2 ani. (am abia un an de cand iau un sfert de pastiluta iar prolactina mea e mai mica decat normal). Intrebarea mea este imi este afectat ciclul menstrual din cauza hipoprolactinemiei dar si din cauza PCOS? Mentionez ca am menstruatie neregulata. De asemenea dupa cei 2 ani de dostinex imi va creste prolactina iarasi? As dori sa iau anticonceptionale ca sa nu ajung mai tarziu sa nu mai pot face copii. Am 19 ani! Multumesc si multa sanatate!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu am un singur răspuns.
Ai o șansă să revii și să elimini această situație.
Ai aici un curs de dietă pe care să îl inveți și să îl urmezi.
https://www.youtube.com/playlist?list=PLkBrqfTIw6DBmzLrsCCtXHZk-XBxT0zdb