| 122324354453465 a întrebat:

mi-e teama sa nu sufar de vreo boala psihica.mereu am impresia ca toata lumea vorbeste despre mine.chiar si la scoala am impresia ca toti colegii vorbesc despre defectele si complexele mele.am impresia ca toti se uita la mine si in momentul in care ma uit spre e intorc privirea in alta directie.am impresia ca toti au ceva cu mine si vor sa-mi faca rau intr-un fel sau altul.din aceasta cauza nu pot avea incredere in nimeni.tot timpul stau cu usa incuiata chiar si ziua,o verific de nenumarate ori sa fiu sigur ca e incuiata. dupa verific toata casa:ma uit sub pat,in dulap etc.ce parere aveti, ar trebui sa merg la medic?(nu e o gluma si va rog fara glume proaste)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Otylayall a răspuns:

Cred ca ai vreo fobie. Da, ar trebui sa mergi la un medic dar daca ti-e rusine, mergi la scoala la cabinetul pshihologic si spune problema ta. Iti va da niste sfaturi si daca e nevoie probabil ca iti va recomanda si un medic, dar poate nu este cazul big grin

3 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut! happy
Nu cred ca suferi.S-ar putea sa exagerezi, dar totusi sa fie si adevarat.Adica noi simtim cand suntem vorbiti intr-un fel, asa ca s-ar putea sa fie adevarat de multe ori, poate chiar esti vorbita, dar nu asa de des precum crezi tu, cu siguranta!
Foarte bine ca te uiti in alta directie.Nici eu nu prea am incredere in lume...Si eu am grija de usa,aici avem un punct comun. rolling on the floor
Foarte bine ca o verifici,decat sa te trezesti cu "surprize"!
Treaba cu uitatul sub pat e exagerata deja,sorry.
Nu cred ca ai nimic, esti mai mult interiorizata, cum sunt si eu, ai o stare de neliniste si te stresezi cam tare.Ia-o mai usor, dar nu renunta la partea cu usa. big grin Succes si sa nu iti pese de ce zic ceilalti. Daca te discuta inseamna ca esti IMPORTANTA!

| vangaelis a răspuns:

Mergi la psiholog. Daca crezi ca asta nu te ajuta cu nimic, apeleaza la ajutorul unui psihiatru.

| Bostan_Antonie_1990 a răspuns:

Da trebuie sa mergi la medic